ÜlkeKültür.com

Erdoğan’ın zaferi, Fed’in faiz patikası, borç tavanı mutabakatı: Piyasalarda neler oluyor?

0 120

Investing.com – Yatırımcılar, dünyanın en büyük iktisadının mümkün bir temerrüde düşmesine sayılı günler kala, bu hafta sonu Kongre’de ABD’nin borç tavanının yükseltilmesine ait yapılacak kritik oylamayı bekliyor. Bu ortada gözler Fed’in gelecekteki faiz patikasında olurken uzun müddettir cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın yine seçilmesinin akabinde Türk lirası dolar karşısında kıymet kaybediyor.

1. Borç tavanı mutabakatı yapıldı

ABD Kongresinde milletvekilleri, ülkenin 31,4 trilyon dolarlık borç limitini yükseltmek ve potansiyel olarak felaket bir temerrütten kaçınmak için süreksiz bir muahede üzerinde kritik bir oylama ile karşı karşıya.

Başkan Biden ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy‘nin, haftalar süren siyasi çekişmelerin akabinde hafta sonu vardıkları mutabakat, borç tavanını 2025 yılına kadar kaldıracak ve önümüzdeki iki yıl boyunca savunma dışı harcamaları sınırlayacak.

Hem Biden hem de McCarthy, mutabakatın bir uzlaşma eseri olduğunu söylerken mutabakatın kuralları şimdiden kendi partilerinin birtakım üyelerinden reaksiyon aldı.

Özgürlük Kümesi olarak isimlendirilen ve katı muhafazakar Cumhuriyetçilerden oluşan küme, muahedeyi bir dizi derin harcama kesintisi içermediği için eleştirdi. Sol görüşlü Demokratlar ise Biden’ı çok fazla kıymetli mevzuda taviz verdiği için eleştirdi.

Cumhuriyetçilerin denetimindeki Temsilciler Meclisi ve Demokratların denetimindeki Senato’nun bu hafta içinde muahedeyi oylaması bekleniyor. Tüm bunlar olurken Hazine Bakanlığının, federal hükümetin faturalarını ödeyecek parasının tükenmesini beklediği 5 Haziran’a hakikat vakit ilerlemeye devam ediyor.

2. Asya piyasaları borç limiti muahedesinin akabinde yükseldi

Borç tavanı mutabakatı ve yapay zekâ konusundaki optimistlikle pay senetleri yükselirken Pazartesi günü Asya piyasalarının birden fazla, bilhassa de Nikkei yirmi yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Washington’da borçlanma limiti üzerine yapılan gergin müzakereler, bilhassa yetkililerin ABD’nin temerrüde düşmesinin global iktisat için dehşetli sonuçlar doğurabileceği ihtarında bulunmasıyla, son haftalarda yatırımcıları huzursuz etmişti.

Asya’da öne çıkan performans, bir orta 1990’dan bu yana en yüksek düzeyine çıkan Nikkei 225 oldu. Yararlar; yapay zekaya olan ilginin son vakitlerde artmasının, bu şirketlerin yakın vadeli performansını destekleyeceğine dair umutların devam ettiğinin bir işareti olarak çip üretimi ve teknoloji payları tarafından yönlendirildi.

Avustralya’nın ASX 200 ve Taiwan Weighted endeksi de yükseldi. Lakin Çin’deki Shanghai Shenzhen CSI 300, ülkenin devam eden toparlanmasına ait süregelen belirsizliğin akabinde düşüş gösterdi.

Öte yandan Avrupa’daki pay senetleri, İngiltere ve bölgedeki öbür birtakım ülkelerin kapalı olması nedeniyle hacimler düşük olmasına karşın yükseldi. ABD’de piyasalar, bugün Anma Günü tatili nedeniyle kapalı olacak.

3. Petrol fiyatları düştü

Borç tavanı muahedesine ait optimistlik, Fed’in uzun müddettir devam eden faiz artırımı kampanyasına devam edeceğine dair canlanan beklentilerle hafiflediğinden, petrol fiyatları Pazartesi günü kırmızıya kaydı.

WTI %0,03 düşüşle 72,65 dolara gerilerken Brent %0,18 düşüşle 76,84 dolara indi. Hem WTI hem de Brent geçen hafta %1’in üzerinde artış kaydetti.

Borç limiti muahedesi; dünyanın en büyük iktisadı ve en büyük petrol tüketicisi olan ABD’nin, potansiyel olarak daha geniş bir resesyonu tetikleyebilecek bir temerrüdü önlemeyi başaracağına dair umutları tekrar canlandırmaya yardımcı oldu lakin kimi analistler, Fed’in borçlanma maliyetlerinde daha fazla artışı haklı çıkarmasına müsaade verebileceğini kestirim ediyor.

4. Gözler Fed politikasında

Politika yapıcıların, önümüzdeki ay borçlanma maliyetlerinde üst üste on birinci artışı açıklayıp açıklamayacağı ya da faiz artırım döngüsüne orta verip vermeyeceği tartışılıyor.

ING analistleri, Fed’in tercih edilen enflasyon göstergesinde beklenenden daha yüksek bir Nisan ayı verisinin, daha fazla sıkılaştırma için durumu güçlendirmeye yardımcı olduğunu söyledi. Bununla birlikte birtakım üyeler, daha evvel, faiz oranlarını değiştirmemeye açık olduklarının sinyalini vermişti.

Yetkililerin, Haziran ayındaki toplantı öncesinde Mayıs ayına ait tarım dışı istihdam raporu da dahil olmak üzere yeni bilgileri incelemesi gerekiyor. Ekonomistler, Cuma günü açıklanacak olup yakından takip edilen istihdam raporunun, bir evvelki ay 253.000 olan iktisatta Mayıs ayında 180.000 istihdam yaratıldığını göstereceğini iddia ediyor.

5. Türkiye’de Erdoğan seçim zaferini garantiledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, uzun müddettir devam eden iktidarının beş yıl daha uzatılmasını sağlayacak seçimi kazanmasının akabinde Türkiye’deki pay senetleri yükselmesine karşın Türk lirası, Pazartesi günü dolar karşısında rekor düşük düzeye geriledi.

Resmi olmayan sonuçlara nazaran Erdoğan, oyların %52’sinden biraz fazlasını alarak Türkiye’de iktidarı konusundaki derin bölünmelerin bir işareti oldu.

Erdoğan’ın iktisat siyasetinin temel direklerinden biri, çift haneli enflasyona karşın faiz artışlarını desteklemeyi reddetmesi oldu. Eleştirmenler, bu kararın ortodoks iktisat teorisine aksi düştüğünü ve büyümeyi tehdit ettiğini söylüyor.

Erdoğan oylama öncesinde, seçilmesi halinde faiz oranlarını düşürmeye devam edeceği kelamını verdi ve fiyatların da düşmesini beklediğini ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi