ÜlkeKültür.com

Dünya borsalarının büyüklüğü global gelire yaklaştı

0 4

Dünya Borsalarının piyasa pahası geçen yıl sonundan bu yana neredeyse 8 trilyon dolara yakın artış kaydederek, 2019 için ulaşılması beklenen 87,3 trilyon dolarlık global ulusal gelir seviyesine yakın bir düzeye erişti.

Ekonomik faaliyetlerin belirleyicisi ya da öncü göstergesi halinde nitelendirilen pay senedi piyasasında, birinci yarıda global çapta yaşanan hareketlilik dikkati çekerken, yaşanan gelişmelerin yatırımcılar tarafından fırsat olarak değerlendirildiği görülüyor.

Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) bilgilerine nazaran, dünya borsalarının toplam piyasa kıymeti 2018 sonunda 74,7 trilyon dolar seviyesinde bulunurken, bu sayı 2019 prestijiyle kademeli olarak artış kaydetti.

Yılın birinci ayında 81 trilyon dolara ulaşan dünya borsalarının toplam piyasa kıymeti, hisse piyasalarına yönelik artan taleple nisanda 85 trilyon dolara yaklaştı. Siyasi hareketlilik ve jeopolitik risklerdeki artış yaşanan ikinci çeyrek prestijiyle bu sayı düşüşe geçerek haziran prestijiyle 82,3 trilyon dolar seviyesine gerilese de geçen yıl sonu düzeyinin üzerinde kaldı.

Böylece dünya borsalarının toplam piyasa bedeli, birinci yarıda 2018 sonuna kıyasla 7,6 trilyon dolarlık artış kaydetmiş oldu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) datalarına bakıldığında, global ulusal gelirin 2019 sonunda 87,3 trilyon dolar seviyesine ulaşacağı öngörülüyor. Bu da dünya borsalarının piyasa kıymeti açısından global ulusal gelire yaklaştığını ortaya koyuyor.

– 3 büyüklerin borsa büyüklüğü ulusal gelirini aştı

Tahminlere nazaran 2019 sonunda 21,3 trilyon dolarla “dünyanın en büyük ekonomisi” unvanını muhafazası beklenen ABD’de, New York (NYSE) ve Nasdaq borsalarının toplam piyasa pahası 35,9 trilyon doları buluyor.

Bu yıl ulusal gelirini 14,2 trilyon dolara taşıması beklenen Çin’de ise Şenzen ve Şanghay borsalarının toplam piyasa bedeli 7,8 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Japonya’nın ekonomik büyüklüğünün 5,2 trilyon dolara ulaşacağı öngörülürken, ülke borsasının 5,6 trilyon dolarlık piyasa bedeline sahip olduğu belirtiliyor.

Böylece dünyanın en büyük 3 iktisadında bulunan borsaların piyasa pahası, ülkelerin ulusal gelirinden yüksek bir düzeye ulaştığı hesaplanıyor.

– Piyasa kıymeti 16 borsada 1 trilyon doların üzerine çıktı

Yapılan kestirimlere nazaran, dünyada ekonomik büyüklüğünün 2019 sonunda 1 trilyon doları aşması beklenen 16 ülke bulunuyor. Bu ülkeler; ABD, Çin, Japonya, Almanya, Hindistan, İngiltere, Fransa, İtalya, Brezilya, Kanada, Kore, Rusya, İspanya, Avustralya, Meksika ve Endonezya formunda sıralanıyor.

Borsalar açısından bakıldığında da piyasa bedeli 1 trilyon doların üzerinde bulunan 16 borsa bulunuyor. Kelam konusu borsalar ortasında birinci iki sırayı ABD’de bulunan NYSE ve Nasdaq alıyor. Japan Exchange Group 3’üncü sırada bulunurken, bunu Paris, Brüksel ve Amsterdam borsalarının birleşmesi ile kurulan Euronext takip ediyor.

Piyasa bedeli 1 trilyon doları aşan öteki borsalar ise Hong Kong, Londra, Çin, Kanada, Hindistan, Almanya, İsviçre, Avustralya, Kore ve Tayvan’da bulunuyor.

Türkiye’nin ise ulusal gelirinin 2019 sonunda 706 milyar doları aşması beklenirken, borsada süreç gören pay senetlerinin toplam piyasa bedelinin haziran sonu prestijiyle 147,2 milyar dolar seviyesinde bulunduğu görülüyor. Bu da sermaye piyasalarının derinleşmesi ve şirketlerin halka arza daha fazla değer vermesi gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor.

 

 

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan