ÜlkeKültür.com

“Dolara müdahale endişeleri” yuandaki düşüşle arttı

0 55

Yuandaki düşüşün global bir kur savaşının yaklaşmakta olduğunun sinyali vermesiyle birlikte ABD tarafından gelebilecek dolara yönelik bir müdahale ihtimali arttı.

Stratejitler, Çin’in yuanın dolar karşısında kilit ehemmiyetteki 7 düzeyini kırmasına müsaade vermesinin akabinde ABD Lideri Donald Trump’ın da doları zayıflatmak isteyebileceği istikametinde bir spekülasyon olduğunu belirtiyor. ABD idaresinin bu türlü bir adım atması, yirmi yıldan uzun bir müddettir değerini koruyan güçlü dolar siyasetinin sonu manasına gelebilir.

Melbourne’de Pepperstone Gorup Ltd. araştırma ünitesi yöneticisi Chris Weston, “Trump ABD iktisadının köşeye sıkıştığını hissederse müdahale gelebilir. Beşerler hakikaten bunu yapacağına inanırsa dolar satmaya başlar.” dedi.

Çin yuanının Pazartesi günkü süreçlerde dolar karşısında 7.1114 ile rekor düzeye gerilemesiyle birlikte, Pekin’in Washnigton ile ticaret savaşını genişletmek için yuanı bir araç olarak kullandığına ait tasalar arttı.

Traderlar öbür ülke otoritelerinin ticaret rekabetçiliğini korumak için birebir şeyi yapacağı beklentisine karşı hazırlık yapıyorlar.

Beyaz Saray iktisat danışmanı Larry Kudlow, Cuma günkğ açıklamasında müdahale planı olmadığını belirtti. Lakin Trump, evvelki açıklamalarında doların güçlenmesine karşı adım atılması ihtimalini yok saymadığını söz etmişti.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/