ÜlkeKültür.com

Dolar, COVID-19’la ilgili haberler üzerine yükseldikten sonra Salı günü geriledi

0 0

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – ABD doları, Çin’deki COVID-19 krizinin berbatlaşması ile inançlı limanlara yönelik artan talep sayesinde güçlü artışlar yaşamasının akabinde Salı günü düşüş yaşadı.

Dolar Endeksi, 3 Kasım’dan bu yana en büyük günlük yararı olan %0,8’e yakın yükselişin akabinde %0,2 düşüşle 107,507 puana geriledi.

Çin, yeni COVID-19 hadiselerinde bir artış olduğunu bildirdi ve rekor düzeydeki günlük enfeksiyonlar, Pekin ve Şangay da dahil olmak üzere birçok ekonomik merkezde yeni karantina tedbirlerine yol açtı.

Ülkenin başşehri Pekin’de de Mayıs sonundan bu yana COVID-19’a bağlı birinci mevt olayı görüldü.

ING analistleri, yayımladıkları bir notta “Çin’in birtakım kentlerindeki son olay dalgasının yeniden emsal kısıtlayıcı tedbirlere yol açtığı ve COVID-19’a karşı sıfır tolerans siyasetinin şimdi toptan bir değişikliğe uğramadığı görülüyor.” dedi.

Bu durum, dünyanın en büyük ikinci iktisadı ve bölgenin kıymetli itici gücü olan Çin’deki ekonomik faaliyetlerin önemli halde etkileneceğine dair dehşetleri artırıyor.

Bununla birlikte bir evvelki seansta dolarda görülen büyük karların akabinde bugün bir konsolidasyon varmış üzere görünüyor.

Dolar/yuan %0,7’den fazla paha kazandıktan sonra %0,1 düşüşle 7,1586 düzeyine geriledi.

Öte yandan hükümetin, hanehalkı güç faturalarına yardımcı olmak için birinci takviye ödemelerine karşın İngiltere devlet borçlanmasının Ekim ayında kestirim edilenden daha az büyümesinin akabinde sterlin/dolar, %0,6’lık düşüşünü kısmen telafi ederek %0,2 artışla 1,1844’e yükseldi.

Kasım ayı için -27,6’dan -26,0’ya küçük bir düzgünleşme göstermesi beklenen Euro Bölgesi tüketici güveni sayıları öncesinde euro/dolar, %0,8’lik kaybın akabinde toparlanarak %0,2 artışla 1,0265 düzeyine ulaştı.

Dolar/yen bir evvelki seansta %1’den fazla yükseldikten sonra %0,2 düşerek 141,81 düzeyine gerilerken riske hassas AUD/USD çifti, yaklaşık %1’lik düşüş sonrası %0,3 kazanarak 0,6623 düzeyinden süreç gördü.

Eylül ayında güç ve enflasyon krizlerinin büyük ekonomileri resesyona itme riski taşıdığı ikazında bulunan OECD, Salı günü son ekonomik görünümünü yayımlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya