ÜlkeKültür.com

Çinli şirketlerin ABD’den tarım eserleri alımı askıya alındı

0 5

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’nin Çin mallarına yönelik ilan ettiği son gümrük tarifesinin akabinde, Çinli şirketlerin ABD’den tarımürünleri alımının süreksiz olarak durdurulduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin 300 milyar dolar fiyatındaki Çin mallarına yüzde 10 ek vergi getirerek Çin Devlet Lideri Şi Cinping ve ABD Lideri Donald Trump’ın Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Başkanlar Doruğu’nda sağladığı konsensüsü önemli halde ihlal ettiği belirtildi. Çin’in 3 Ağustos’tan sonra alınan ABD menşeli tarım ürünlerini gümrük vergisinden muaf tutmayacağı aktarılarak “İlgili Çinli firmaların ABD’den tarım ürünleri alımı süreksiz olarak durduruldu.” tabirleri kullanıldı.

Çin pazarının büyük bir potansiyele sahip olduğuna işaret edilerek “ABD’nin iki ülke başkanlarının Osaka Zirvesi’nde (G-20 Önderler Zirvesi) ulaştığı konsensüsü içtenlikle uygulamasını, iki ülkenin tarım alanında iş birliğine yönelik gerekli kaidelerin oluşması için verdiği kelamları tutmasını umuyoruz.” değerlendirmesi yapıldı. 

Çin’in ABD’den ithal ettiği tarım ürünlerinin büyük çoğunluğunu soya fasulyesi, pamuk, buğday, sorgum ve domuz eti eserleri oluşturuyor.

Çin Kalkınma ve Islahat Komitesi Genel Sekreteri Song Liang, Çin basınına yaptığı açıklamada 19 Temmuz-2 Ağustos tarihlerinde ABD’den 130 bin ton soya fasulyesi, 120 bin ton sorgum, 60 bin ton buğday, 40 bin ton domuz eti ve eserleri ile 25 bin ton keten alındığını söz etti.

ABD Lideri Donald Trump ay başında Çin eserlerine eklenecek yeni gümrük vergisiyle ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ticari müzakereler devam ediyor, bunlar devam ederken ABD, 1 Eylül’den itibaren Çin’den ülkemize gelen 300 milyar dolarlık esere küçük bir ek yüzde 10 gümrük vergisi ekleyecektir. Bu ek vergi, aslında yüzde 25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık eseri kapsamıyor.” tabirlerini kullanmıştı.

İki ülke ortasında geçen yıl martta başlayan ve karşılıklı gümrük tarifesi misillemelerine sahne olan ticaret savaşı, son olarak Çin’in teknoloji şirketlerine sıçramıştı.

Çin ve ABD’nin bir yılı aşkın müddettir yürüttüğü müzakerelerin 11’incisi mayıs ayının başında ABD’de yapılmıştı. Çin’in başmüzakerecisi Başbakan Yardımcısı Liu Hı, ABD’deki müzakerelerden eli boş dönmüştü.

Çin önderi Şi Cinping ve ABD Lideri Donald Trump, geçen ay Japonya’da düzenlenen G-20 Başkanlar Tepesi’nde, ticaret müzakerelerine devam etme kararı almıştı.

G-20 Önderler Doruğu’ndan sonra 300 milyar dolar kıymetindeki Çin mallarına ek gümrük tarifeleri planının askıya alındığını da duyuran Trump, daha sonra Huawei’ye yönelik yasakların kaldırılması konusunda yeşil ışık yakmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan