ÜlkeKültür.com

ABD Çin’i “döviz manipülatörü” ilan etti

0 4

ABD ile Çin ortasında “ticaret savaşı” tartışması büyürken ABD Hazine Bakanlığı, Çin’i “Döviz manipülatörü” olarak ilan ettiğini açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Pekin idaresi, “döviz manipülatörlüğü” yapmakla suçlandı.

Bakanlık, açıklamasında, 1988 Omnibus Ticaret ve Rekabet Yasasının ilgili kısmına atıfta bulunarak Bakan Steven Mnuchin’in ABD Lideri Donald Trump’tan aldığı yetkiye dayanarak Çin’in “manipülatör” olarak tanımlandığını belirtti.

Açıklamada Pekin idaresi, yuanın kıymetini piyasaya müdahale ederek düşük tutmakla suçlandı.

Buna nazaran Bakan Mnuchin’in Milletlerarası Para Fonu (IMF) ile irtibata geçerek “Çin’in son aksiyonlarının yarattığı adil olmayan rekabet şartlarının ortadan kaldırılması” için adım atacağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıyeten, Çin’in G-20’deki ekonomik vaatlerinin bilakis adımlar attığı ve bu adımların ilgili muahedeleri ihlal ettiği savunuldu.

– Trump yüzde 10 ek vergi koymuştu

ABD Lideri Trump, birkaç gün evvel, 1 Eylül’den geçerli olmak üzere 300 milyar dolarlık Çin eserine yüzde 10 ek vergi koyduklarını açıklamıştı. Pekin idaresi de bu adıma misliyle mukabelede bulunacaklarını belirtmişti.

Çin ve ABD’nin bir yılı aşkın müddettir yürüttüğü müzakerelerin 11’incisi mayıs ayının başında ABD’de yapılmıştı. Çin’in başmüzakerecisi Başbakan Yardımcısı Liu Hı, ABD’deki müzakerelerden eli boş dönmüştü.

Çin önderi Xi Jinping ve ABD Lideri Donald Trump, geçen ay Japonya’da düzenlenen G-20 Başkanlar Doruğu’nda, ticaret müzakerelerine devam etme kararı almıştı. G-20 Başkanlar Doruğu’ndan sonra 300 milyar dolar bedelindeki Çin mallarına ek gümrük tarifeleri planının askıya alındığını da duyuran Trump, daha sonra Huawei’ye yönelik yasakların kaldırılması konusunda yeşil ışık yakmıştı.

 

 

 

 

 

AA

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan