ÜlkeKültür.com

Çin’in imalat faaliyetleri daha da azaldı

0 128

Investing.com – Çarşamba günü açıklanan bilgilere nazaran Çin’de imalat faaliyetleri, Mayıs ayında üst üste ikinci kere daralarak zayıf talep ve yavaşlayan sermaye yatırımlarının, ülkenin en büyük ekonomik lokomotifleri üzerinde yarattığı baskı nedeniyle ekonomik toparlanmaya ait soru işaretlerini arttırdı.

Ulusal İstatistik Ofisinin datalarına nazaran resmi imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Mayıs ayında 48,8 olarak gerçekleşti. Bu sayı 51,4’lük beklentilerin ve bir evvelki ayın 49,2’lik kıymetinin altında kaldı.

50’nin üzerindeki pahalar, aylık faaliyetlerde genişleme olduğunu gösterirken altındaki pahalar daralmaya işaret ediyor.

Çin’in imalat bölümü, COVID-19 tedbirlerinin kaldırılmasının akabinde birinci çeyrekte bir canlanma yaşamış olsa da Nisan ayı bilgileri bu ivmenin azaldığını gösterdi. Bölüm, berbatlaşan ekonomik şartlarla birlikte mahallî ve denizaşırı talepteki daima yavaşlamayla boğuşuyor.

Resmi imalat PMI büyük ölçekli, devlete ilişkin firmaları kapsıyor. Daha küçük ölçekli özel firmaları kapsayan özel anket ise Perşembe günü açıklanacak. Yatırımcılar çoklukla her iki anketi de ülkedeki genel imalat sıhhatinin bir göstergesi olarak kullanıyor.

Başta tüketici harcamaları ve emlak bölümü olmak üzere Çin iktisadının pek çok değerli istikameti, üç yıldır devam eden sıkı COVID-19 karantinalarından kurtulmak için uğraş etmeye devam ediyor. Hükümet, bu yavaşlamayı dengelemek için daha fazla likidite tedbiri alırken ülkedeki özel yatırımlar, COVID-19 kısıtlamaları kaldırılmasına karşın dingin kaldı.

Bu durum imalat dışındaki dallarda büyümenin yavaşladığını gösterdi.

Çin’in imalat dışı iş faaliyetleri Mayıs ayında hayal kırıklığına uğrattı ve PMI 54,5’e gerileyerek 54,9 olan beklentilerin ve 56,4 olan bir evvelki ayın kıymetinin altında kaldı.

Bu durum, bileşik PMI tarafından temsil edilen, Çin’deki genel iş faaliyetlerinin bir evvelki ay 54,4 iken Mayıs ayında 52,9’a düştüğünü gösterdi.

Çin Başbakanı Li Qiang, kısa müddet evvel bu yıl ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha maksada yönelik önlemlerin işaretini vermişti. Çin Merkez Bankası, bu yıl istikrarlı bir halde daha fazla likidite tedbiri aldı ve büyümeyi artırmak için bu yıl faizleri daha da düşürmesi bekleniyor.

Çin’in büyümeyi teşvik etmek için kullanabileceği bir başka tedbir de yuanı zayıf tutarak ihracat gelirlerini arttırmak.

Yatırımcıların, bu yıl ekonomik toparlanma konusunda daha bilinmeyen hale gelmesiyle Çin para ünitesi geçtiğimiz hafta altı ayın en düşük düzeyine geriledi.

Çin tıpkı vakitte COVID-19 hadiselerinde görülen canlanmayla da boğuşuyor ve birtakım yetkililer hadiselerin Haziran sonuna kadar tepe yapabileceği ihtarında bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/