ÜlkeKültür.com

Çin’in COVID-19 meseleleri, Fed tutanaklarının dolara tesiri, CZ’nin kurtarma fonu – Piyasalarda neler oluyor?

0 74

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Bugün Şükran Günü ve ABD borsaları hak ettikleri bir dinlenme için kapalı. Dünyanın geri kalanı, “güvercin pivot” telaffuzunu güçlendiren, doları ve ABD tahvil getirilerini ezip geçen ve tüm dünyada ziyan görmüş para ünitelerine soluk aldıran bir dizi Fed tutanağı için teşekkür ediyor. En büyük istisna, COVID-19 hadiselerinin rekor düzeye ulaşmasıyla birlikte başşehir Pekin’in tümüyle yine karantina altına girdiği Çin. Avrupa piyasaları, IFO iş dünyası itimat endeksindeki sürpriz güzelleşmenin akabinde yükselişe geçti. Ve Changpeng Zhao (CZ) kripto kurtarma fonu hakkında yeni ayrıntılar sunacağını söylüyor.

İşte 24 Kasım Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Pekin, olayların rekora ulaşmasıyla tekrar karantina altına girdi

Pekin’de her şey tekrar karantinaya alındı.

Çin başşehrinin birtakım bölgelerinde, insanlardan konuttan çalışmaları istenirken gerekli olmayan dükkanlar kapatıldı ve restoranlar yalnızca paket servis için açıldı.

Kısıtlamaları gevşetmeye yönelik süreksiz teşebbüsler kaçınılmaz olarak enfeksiyonlarda artışa yol açtığından olay sayıları, son bir hafta içinde üç kat artarak kayıtlardaki en yüksek düzeye ulaştı.

Sağlık cephesinde artan olumsuz haber dalgasının ortasında son 10 günde yaklaşık %2 düşen offshore yuan, genel olarak istikrarlı bir seyir izledi.

2. Dolar, Fed tutanakları yüzünden zayıfladı

Fed’in son siyaset toplantısının tutanakları, ekonomik yavaşlama işaretlerinin arttığı bir ortamda faiz artırımı temposunun yavaşlatılması lehine güçlü bir çoğunluk göstermesinin akabinde dolar paha kaybederken 10 yıllık Hazine getirileri yedi haftanın en düşük düzeyini test etti.

Çarşamba günü paylaşılan yeni mesken satışları ve dayanıklı tüketim malları dataları, şaşırtan biçimde güçlü gelmesine karşın konut ve ticari mallardaki dezenflasyon tüm süratiyle devam ediyor.

Dolar Endeksi %0,1 düşüşle 105,90 düzeyine gerileyerek üç ayın en düşük düzeyini test ederken sterlin en son “Trussonomics” (Truss yönetimindeki iktisat politikaları) fiyaskosundan evvel bulunduğu düzeylere geri döndü. 10 yıllık Hazine getirileri 2 baz puan düşüşle %3,69 olurken 2 yıllık getiri, 1 baz puan düşüşle %4,47’ye indi.

3. Avrupa borsaları Fed tutanakları ve IFO anketi sonrasında yükseldi

ABD piyasaları Şükran Günü tatili nedeniyle kapalı olduğundan gözler, Fed tutanakları sayesinde trendin genel olarak olumlu olduğu Avrupa ve Asya’ya döndü.

Öne çıkan en büyük gelişme, COVID-19 ile ekonomik açıdan ziyan verici diğer bir çabaya girme mümkünlüğünün artmasıyla, lokal endekslerin %0,6 düşüş yaşadığı Çin oldu.

Euro Stoxx 600 %0,5 artışla son üç ayın en yüksek düzeyine ulaşırken euro‘daki toparlanma, ithalat maliyetleri cephesinde bir ölçü rahatlama sundu ve enflasyon üzerindeki baskıyı azalttı.

Ayrıca Çarşamba günü S&P’nin iş anketindeki yükselişi destekleyen IFO iş iklimi verisindeki düzgünleşme de hissiyata dayanak oldu. IFO endeksinin “beklentiler” bileşeni, gaz karnesi tehdidinin azalması ve hükümetin büyük yardım paketinin yürürlüğe girmeye yaklaşması nedeniyle bilhassa bariz bir formda yükseldi.

4. Binance, kripto kurtarma fonu hakkında daha fazla detay paylaşacak

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), FTX’in çöküşünün akabinde kripto sanayisini desteklemek için önerdiği fonla ilgili daha fazla detay paylaşacağını söyledi.

Zhao, bu ayın başlarında Twitter’da düzenlediği bir toplantıda; FTX’in çöküşünden evvel ortaya çıkan ekstrem durumlar, makus idare ve suiistimal savları kesime olan itimada büyük darbe vurmasına karşın fikrine büyük ilgi olduğunu söylemişti.

Zhao’nun fonu görünüşte, piyasadaki yayılmanın sağlıklı kripto şirketlerini çökertmesini engellemeyi amaçlıyor. Kuşkucular ise fonun kesin gayesinin, Binance’nin kendisini bir sonraki domino taşı olmaktan korumak olduğunu öne sürüyor. Zhao, Binance’nin finansal istikrarının garanti altında olduğu konusunda ısrarcı.

5. Çin’in COVID-19 görünümü karardıkça petrol düştü

Çin’den gelen COVID-19 haberleri kötüleştikçe ham petrol fiyatları yeniden düştü. Çin, bu ve gelecek yılki global talebe ait kestirimlerin birçoklarında kilit faktör olduğundan kış boyunca yaygın sokağa çıkma yasakları – ya da virüsün denetimden çıkması halinde tüketici itimadında görülecek genel bir çöküş mümkünlüğü – bu kestirimler için hâlâ en büyük riski oluşturuyor. Bu hafta başında Foxconn’un (TW:2354) Zhengzhou’daki iPhone fabrikasında yaşanan şiddetli protestoların akabinde ekonomik problemlerin, toplumsal huzursuzlukla daha da büyüyeceğine dair kaygılar da artmaya başladı.

WTI fiyatları %0,3 düşüşle 77,69 dolar olurken Brent %0,8 azalarak 84,75 dolara indi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/