ÜlkeKültür.com

Carney’den anlaşmasız ayrılık uyarısı

0 62

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Lideri Mark Carney, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız biçimde ayrılması halinde sterlinde düşüş, İngiliz varlıklarının risk primlerinde ve oynaklıkta artış görülmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Anlaşmasız ayrılık durumunda sterlinin daha düşük olması ve iktisadın yavaşlamasının muhtemel olduğunu belirten Carney, “Anlaşmasız ayrılık ve Brexit’te geçiş sürecinin olmaması durumunda sterlinde düşüş, İngiliz varlıklarının risk primlerinde ve oynaklıkta artış görülmesi mümkün.” sözünü kullandı.

Carney, tarafların ve şirketlerin, muhtemel anlaşmasız ayrılık senaryosu için hazırlık yapmasının oluşabilecek potansiyel maliyetlerin azaltılması açısından son derece kıymetli olduğunu vurguladı.

Mayıs ayından bu yana global ticaret tansiyonlarının ağırlaştığını tabir eden Carney, şunları kaydetti:

“Küresel aktivite yavaşlarken, İngiltere’nin AB’den anlaşmasız ayrılması muhtemelliğine ait algıda dikkate paha bir artış oldu. Büyüme, İngiliz şirketler ortasındaki Brexit’e ait artan belirsizlikler nedeniyle oluşan düşük global talep ile potansiyel oranların altına gerçek yavaşladı. Bu sıkıntılar çözümlenene kadar bu ögelere ait algılardaki değişim, piyasalardaki faizler, pay senetleri ve para ünitelerindeki oynaklıkta itici güç olacak.”

İstihdam, büyüme ve refahın sağlanması konusunda nakdî siyasetin, tek başına gerçek tesirlerin geçiştirilmesinde tesirli olamayacağını savunan Carney, “Fakat mali siyaset, iktisadın bu şoklara karşı ahenk sağlamasına yardımcı olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

BoE, bugün yaptığı açıklamada, büyüme iddiasını bu yıl için yüzde 1,5’ten yüzde 1,3’e, 2020 için de yüzde 1,6’dan yüzde 1,3’e çektiğini duyurmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/