ÜlkeKültür.com

Capital Economics’e nazaran seçim sonuçları Türk iktisadını daha büyük makroekonomik istikrasızlık patikasına itecek

0 129

Capital Economics’in gelişmekte olan piyasalar kıdemli ekonomisti Liam Peach, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim zaferinin Türk iktisadının daha büyük makroekonomik istikrarsızlığa hakikat giden bir patikaya itmesinin ve lirada büyük düşüşlerin gündeme gelmesinin beklenen olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın düşük faiz, gevşek mali siyaset ve sınırlayıcı döviz regülasyonlarının Türk iktisadında bir dizi dengesizlikle sonuçlandığına işaret eden Peach, bunlar ortasında yüksek enflasyon, yüksek cari süreçler açığı, ağır dış finansman tansiyonları ve çok bedelli kur olduğunu savundu.

Capital Economics’den Liam Peach, “Türkiye 2022’de zorlukların üstesinden geldi, lakin son aylarda gelişen çatlaklar ve cari siyasetler giderek daha sürdürülemez görünüyor” dedi.

Peach, Türk lirasının bu yıl yüzde 25 bedel kaybederek ABD doları karşısında 26 lira düzeyine gerileyeceğini öngördü.

Foreks

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking