ÜlkeKültür.com

Bu hafta yurt içinde hangi gelişmeler öne çıktı?

0 5

Investing.com – Bu hafta yurt içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklamaları gündemin birinci sırasında yer aldı. Erdoğan, faizin tek haneye gelmesi gerektiğini ve Merkez Bankasının gelecek toplantılarda faiz indirimine devam etmesi gerektiğini belirtti.

Başka bir toplantıdaki konuşmasında ise faizle savaştığını belirten Erdoğan şu tabirleri kullandı:

“En büyük savaşım faizle. En büyük düşmanım faiz. Faizi %12’ye kadar düşürdük. Kâfi mi? Yetmez. Daha da inmesi lazım. Merkez Bankamızla bunları konuşuyoruz. Gelecek toplantılarda faizin daha da inmesinin gereğini telkin ediyorum.”

Borsadaki spekülatif hareketlerin incelendiğini belirten Erdoğan, gerekli hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu, mevzunun en ince detayına kadar incelenerek ve en kısa müddet içinde kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Bu hafta açıklanan ekonomik göstergeler:

Dış ticaret Ağustos ayında 11,2 milyar dolar ile rekor açık verdi. 8 aylık devirde ihracat %18,2 artarak 165 milyar 608 milyon dolar, ithalat %40,7 artarak 239 milyar 43 milyon dolara çıktı. Yılın birinci 8 ayındaki ticaret açığı 73,5 milyar dolara ulaştı.

İmalat sektöründe itimat azalırken ekonomik itimat endeksi birebir kaldı.

Hizmet dalında enflasyon rekor tazeledi. Hizmet enflasyonu bir yılda %97,20 oranında rekor artış gösterdi. En yüksek artış yakıt ve lojistik maliyetleriyle ulaştırma kesiminde görüldü. En çok fiyat artışı yaşanan alt dallar:

  • Posta ve kurye hizmetleri %181,20,
  • Su yolu nakliyatı hizmetleri %141,62,
  • Hava yolu nakliyeciliği hizmetleri %140,60.

Kamu bankaları da Mir sistemini askıya aldı

İşbank ve Denizbank’ın akabinde kamu bankaları da Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldı.

Dolar/TL rekor tazeledi

Geçtiğimiz hafta 18,36’yı aşarak yeni düzeylere ulaşan kur, bu hafta 18,76 ile rekor tazeledi.

Borsa haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor

Dün 3.000 puana gerçek sert düşüş yaşayan BİST 100, bugün 3.170 puandan süreç görüyor. Haftalık bazda düşüşünü üçüncü haftada da sürdürüyor. Bankalarda haftalık kayıp devam etse de evvelki haftalara nazaran oynaklık azaldı. Süreçler 3.000 puan altında.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya