ÜlkeKültür.com

BRICS üyeliği için Venezuela’nın talebine Brezilya’dan takviye

0 177

Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro, sekiz yıl ortadan sonra tekrar Brezilya’yı ziyaret etti ve Brezilya Devlet Lideri Luiz Inacio Lula da Silva ile bir ortaya geldi.

Brezilya’nın “Folha Sao Paulo” gazetesinde yer alan habere nazaran Nicolas Maduro, düzenlenen ortak basın toplantısında, BRICS’e katılmak istediklerini belirtti. Bunu desteklediğini söyleyen Luiz Inacio Lula da Silva, ikili ticaretin lokal para üniteleriyle gerçekleştirilmesini ve ABD dolarına olan bağımlılıktan kurtulmasını istediğini söz etti.

Nicolas Maduro, barış ve iş birliği arayanlar için BRICS ülkelerinin artık büyük bir çekim merkezi haline geldiğine dikkat çekerek 30’dan fazla ülkenin, BRICS Yeni Kalkınma Bankasına katılmak için müracaatta bulunduğunu hatırlattı.

Venezuela’nın BRICS’e katılmasını desteklediğini söz eden Luiz Inacio Lula da Silva, Venezuela’nın resmi bir talepte bulunması durumunda BRICS’in iştirak talebini kabul edeceğini ve değerlendireceğini kelamlarına ekledi.

BRICS nedir?

BRICS iş birliği sistemi 2006 yılında başlatıldı. Birebir yıl Birleşmiş Milletler (BM) Genel Şurası sırasında Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin dışişleri bakanları birinci toplantılarını düzenleyerek BRIC iş birliğini başlattı. Güney Afrika’nın 2011’de yeni üye olarak kabul edilmesiyle, BRIC iş birliği sistemi, BRICS ismini aldı.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Asya ve BRICS işlerinden sorumlu özel temsilcisi Anil Sooklal, Nisan ayında yaptığı açıklamada, toplantıda BRICS ülkelerinin genişlemesinin ve bu gayeye nasıl ulaşılacağının ele alınacağını söz etti. Anil Sooklal, 13 ülkenin resmi olarak ve 6 ülkenin daha gayri resmi olarak iştirak talebinde bulunduğunu belirtti. Daha evvel Suudi Arabistan ve İran’ın da BRICS’e resmi müracaatta bulunduğunu açıklamıştı.

Anil Sooklal, BRICS ülkelerinin üyelik genişletme konusunu ele almak için 2-3 Haziran günlerinde Güney Afrika’nın Cape Town kentinde bir toplantı düzenleyeceğini duyurdu.

Kaynak: Çin Milletlerarası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking