ÜlkeKültür.com

Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

0 110

Investing.com – BIST 100 endeksi, haftaya %0,69 yükselişle 4532,60 puandan başladı.

Borsa İstanbul’da olumlu açılışın akabinde birinci süreçlerde aşağı istikametli bir seyir gözlemlendi. BIST 100, 4.550 puan bölgesinden gelen satışlarla süratli bir geri çekilme dönemine girdi.

Hafta açılışında basit metaller, gayrimenkul ve inşaat, alıcılı başlayan dalların başında yer aldı. Spor endeksi ise açılışta ekside olan tek kesimdi. Bankalar ve holding kesimi ise güne %1’e yakın yükselişle başladı.

Hisse bazında bakıldığında BIST 100 endeksine dahil olanlar ortasında PSGYO, KLRHO, KOZAA güne en yüksek artışla başlayan paylar oldu. ALKIM ve FENER hisseleri ise güne ekside başlayan payların başındaydı.

ERCB, güne tavan fiyatından başlayarak borsa açılışında en süratli yükselen pay oldu. AVHOL ise %9’a ulaşan kayıpa güne başlarken en çok düşen paydı.

28 Mayıs tarihinde gerçekleşen olan 2. çeşit seçimi, piyasaların gündeminde kalmaya devam ederken borsanın da haftaya volatil bir başlangıç yaptığı görüldü. Bunun yanında geçen hafta seçimlerin ikinci tipe kalmasıyla sert düşüşle açılan borsada hafta içinde toparlanma gayretleri görülse de endeks, 4 süreç gününde %6 gerileyerek haftayı 4.500 hududunda kapattı.

Yurt dışı piyasalarında ise ABD’nin temerrüt riski gündeme kalmaya devam ediyor. Asya piyasaları, hafta açılışında olumlu hareket etti. Avrupa borsaları, güne satıcı yüklü olmak üzere karışık bir seyirde başladı. ABD borsaları ise geçen haftanın kapanışında satıcılı hareket etti. Sabah saatlerinde Avrupa ve ABD vadeli endeksleri negatif görünümde hareket ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Hisse senetlerinin borsa bilgileri, adil pahası, sıhhat durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan çıkarlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!