ÜlkeKültür.com

Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

0 84

Investing.com – BIST 100, haftaya %0,62 yükselişle 4.993,74 puandan başladı.

BIST 100, geçen hafta 4.817 – 5.091 puan aralığında hareket ederken haftalık %1,82 kıymet artışıyla 4.962,97 puandan kapandı.

Haftaya alıcılı başlayan Borsa İstanbul’da günün birinci dakikalarında öne çıkan kesimler, %1’in üzerinde açılış gören ulaştırma, gayrimenkul, faktöring, gıda ve telekomünikasyon oldu. 

Kimyasal, petrol ve plastik, perakende ticaret ve sigorta, güne satıcılı başlayan bölümlerin başında yer aldı. Bankalar, haftaya yarım puanlık artışla başlarken holdingler, %1’e yakın yükseliş gördü. 

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında GENIL, ALKIMRTALB, güne %5’e yakın yükselişle önde başladı. SASA, açılışta %6 bandında paha kaybıyla BIST 100’de en çok düşen pay olurken 112,8 TL’den süreç görüyordu. Akabinde HEKTS ve BIMAS, %3 bandında düşüşle geldi. 

Borsa İstanbul genelinde BALATEURENUZERB, GEREL ve OZSUB, güne en yüksek kıymet artışıyla başlayan paylar oldu. Öbür yandan yatay açılan ALFAS, süreçlerin başlamasıyla birlikte tavan serisine devam ederek 221,4 TL’ye ulaştı. Kasım ayında borsa kote olan öteki şirket SNICA ise 7 seanslık tavan serisini bozdu ve sabah saatlerinde %5 kıymet kaybıyla devam ediyordu. Yeşil Yatırım, Pardus ve Kontrolmatik ise açılışta en çok düşen paylar oldu. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, haftaya müspet başladı. Endekslerdeki yükseliş, Çin’in kimi covid tedbirlerini gevşetmesiyle parelel hareket etti. ABD borsaları, geçen haftayı karışık seyirde yatay kapattı. Nasdaq %0,18, S&P 500 %0,12 düşerken Dow Jones %0,1 oranında kısmi yükselişe sahipti. 

Avrupa ve ABD vadeli endeksleri ise hafta başlangıcında satıcı yüklü hareket ediyordu. 

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom