ÜlkeKültür.com

BoJ Lideri Ueda:  Sonsuz para basmaya devam

0 149

Japon Merkez Bankası’nın (BoJ) çiçeği burnunda lideri  Ueda, gevşek para siyaseti sürdürme kelamı verdi,  bu siyasetten çıkışın sanıldığı kadar kısa müddette olmayacağının altını çizdi.

BOJ Lideri Kazuo Ueda, merkez bankasının ultra gevşek para siyasetini sabırla sürdürme konusunda kararlı olduğunu ve global akranları inatla yüksek enflasyonla çaba ederken Japonya’nın güvercin tavrının süreceğine dair piyasalara teminat verdi.

Japonya’da son devirde enflasyonun BOJ’un yüzde 2’lik amacının üzerine çıkmasının güçlü iç talepten çok maliyet istikametli faktörlerden kaynaklandığını söyleyen Ueda, bu tıp fiyat artışlarına daha sıkı para siyasetiyle karşılık vermenin iktisada ziyan vereceğini kelamlarına ekledi.

Ueda Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’deki agresif faiz artırımlarının yansımaları nedeniyle denizaşırı büyümenin beklentilerin altında kalması riskinin de bulunduğunu söyledi. Bir seminerde verdiği demeçte, “Şu anda nakdî genişlemeye devam etmek gerekiyor,” dedi, zira Japonya enflasyonun sürdürülebilir bir biçimde %2’ye ulaşması için şartların yerine oturduğuna ikna olmuş değil.

Bu yılki toplu mukavele  (sendikaların şirketlerle fiyat belirleme) müzakereleri otuz yıldır görülmemiş fiyat artışlarına yol açarken, BOJ’un bu tıp fiyat artışlarının daha fazla şirkete yayılıp kalıcı hale gelip gelmeyeceğini beklemesi ve görmesi gerektiğini söyledi.

Ueda, “Politikayı erken değiştirmenin ve yüzde 2’lik enflasyona ulaşma yolunda yine deflasyona gerilemenin maliyeti son derece yüksek” diye uyardı. “Gelecekte ultra-gevşek para siyasetini değiştirmek, bunun zamanlamasını belirlemek için uzun bir kıymetlendirme yapılacak”. Ueda, BOJ’un  politika değişikliğini ne kadar erken başlatabileceğine dair  fazla ipucu vermedi.

Enflasyonun bu yılın sonunda sürdürülebilir bir halde %2’ye ulaşma talihi sorulduğunda, “Zamanlama, ekonomik belirsizliklerin nasıl sonuçlandığına bağlı olarak beklenenden daha erken yahut daha sonra gelebilir” dedi.

%2 AMACINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Açıklamalar, Japonya’nın çekirdek tüketici enflasyonunun Nisan ayında %3,4’e ulaştığını ve artan besin ve hizmet fiyatlarına bağlı olarak BOJ’un %2’lik amacının epeyce üzerinde kaldığını gösteren bilgilerin akabinde geldi.

Güvercin tonu, Ueda’nın BoJ’nin dev tahvil alımının piyasa fiyatlamasında neden olduğu bozulmalar üzere halihazırdaki para siyasetinin artan yan tesirlerini bertaraf  etmekte telaşlı olacağına dair piyasa beklentilerini azaltabilir. Ueda, BOJ’un sırf yan tesirlere odaklanmak yerine, siyaset belirlerken tedbirlerinin faydaları ve maliyetleri ortasındaki dengeyi dikkatlice tartması gerektiğini söyledi.

12-19 Nisan tarihlerinde yapılan bir Reuters anketi, ekonomistlerin yarısından fazlasının BOJ’un getiri eğrisi denetiminin yıl sonuna kadar sona ereceğini varsayım etmişti.

Nisan ayında vazifeye gelmesinden bu yana yaptığı birinci konuşmada Ueda, piyasaları ve kamu davranışını hakikat yönlendirmek; ve para siyasetinin tesirini en üst seviyeye çıkarmak için “mantıklı kararlar almaya ve mümkün olduğunca net açıklamalar yapmaya” çalışacağını söyledi.

Bu hedefle, bir yıl sürecek para siyaseti gözden geçirme planının, BOJ’un deflasyonla uğraş için attığı çeşitli adımların tesirlerini ve maliyetlerini tahlil etmeyi amaçladığını da kelamlarına ekledi.

Ancak gözden geçirmenin BOJ’un %2’lik enflasyon maksadını değiştirme varsayımıyla yapılmayacağını söyledi. Ueda, kimi akademisyenlerin BOJ’un faiz oranlarını ultra düşük düzeylerden yükseltme konusunda kendisine daha fazla esneklik sağlamak için maksadı sulandırması gerektiği tarafındaki görüşüne karşı çıkarak, “Fiyat amacını gözden geçirme gereğini görmüyorum,” dedi.

Getiri eğrisi denetimi (YCC) altında BOJ, %2’lik enflasyon maksadına sürdürülebilir bir biçimde ulaşmak için kısa vadeli faiz oranları için %-0,1’lik bir gaye ve 10 yıllık tahvil getirisi için %0’lık bir üst hudut belirledi. Ayrıyeten iktisada para pompalamak için büyük meblağlarda devlet tahvili ve riskli varlıklar satın alıyor.

Kaynak:  BOJ’s Ueda vows to maintain easy policy, rules out chance of early exit

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!