ÜlkeKültür.com

Bakan Pekcan ihracat sayılarını Bloomberg HT’ye kıymetlendirdi

0 2

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bugün açıklanan ihracat sayılarını Bloomberg HT’ye kıymetlendirdi.

İhracat artışının beklentilerin üzerinde olduğunu belirten Bakan Pekcan “2019 planlarımızı hazırlarken ihracatta rekorlar kırmayı, dış finansman gereksinimimize katkısını önemsedik, ki 7 ayda 30.9 milyar dolar katkı sağladık. Net ihracatın büyümeye katkısı devam edecek dedik, o da birinci çeyrekte 12.2 puan katkı sağladı, geçen sene tıpkı periyotta bu oran eksi 4.1’di. Bundan sonra da çalışmalarımıza tıpkı süratte devam edeceğiz” dedi.

İhracatta yüksek teknoloji eserlerin hissesinin % 3-4 olduğunu, bu oranı artırmayı hedeflediklerini belirten Pekcan “Uluslararası yatırımcıyı ihtisas özgür bölgelerine çekmeyi planlıyoruz. İnşallah bu maksadımızı gerçekleştireceğiz. Teknoloji odaklı yatırımlara ve dijitalleşmeye son derece kıymet veriyoruz. Gerek gümrüklerde, gerek iç ticarette dijitalleşmeyle ilgili çok önemli çalışmalarımız var.” diye konuştu.

Eximbank’ın TL kredi faiz indirimini pahalandıran Pekcan “Eximbank’ın kaynaklarını verimli kullanmayı hedefliyoruz. Eximbank’taki KOBİ oranını % 75’e çıkarmayı hedefliyoruz. Eximbank’ın değişik eserleriyle de bu sene ihracatçımızın yanında olacağız” yorumunu yaptı.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan