ÜlkeKültür.com

ABD Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Muahedesi’nden resmen çekiliyor

0 3

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın (INF) sona ermesiyle birlikte Avrupa’nın bir kesiminin güvenliğinin kaybolduğunu bildirdi.

Maas, yaptığı yazılı açıklamada, yeni bir nükleer silahlanma yarışını engellemek için silahsızlanma ve silah denetimi kurallarına karar vermenin başarılması gerektiğine inandığını belirterek, ”Şimdi karşılaştığımız zorluklar mutabakatın sona ermesiyle arttı. Artık bu zorluklar Avrupa ile de hudutlu değil.” sözünü kullandı.

Soğuk Savaş devrinin doruğunda, ABD ve Sovyetler Birliği’nin Avrupa’daki nükleer orta menzilli füze konusunda silahsızlanmayı kabul ettiklerini hatırlatan Maas, ”INF’nin sona ermesiyle birlikte Avrupa’nın bir kesiminin güvenliği kayboldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesinin gündeme gelmesini sağladıklarını kaydeden Heiko Maas açıklamasında, ”21. yüzyılda global silahsızlanma mimarisini güçlendirmek için itici kuvvet vermek istiyoruz. Bu eski şekil niyet ve güvensizliklerin üstesinden gelmeye yardımcı olur. İtimat lakin kesin mutabakatlarla sağlanabilir. Bu yüzden sorumlu olan herkes katkıda bulunmalıdır.” tabirlerine yer verdi.

Rusya’nın INF Antlaşması’nı kurtarma noktasında gerekenleri yapmadığı için üzgün olduklarını vurgulayan Maas, Rusya ve ABD’ye Stratejik Silah Azaltma Antlaşması’nı (START) global silahlanmanın denetimi uğraşlarının temel taşı olarak koruma etmeleri davetinde bulundu.

Alman Dışişleri Bakanı ayrıyeten açıklamasında, Çin gibi nükleer bir gücün de artık silahlanmanın denetimi alanında daha fazla yükümlülük altına girmesi gerektiğine dikkati çekerek, bu ülkenin artık Soğuk Savaş devrinden farklı olarak dünyada daha fazla yükü olduğunu vurguladı.

ABD, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile 1987’de imzaladığı, menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören INF’den tek taraflı çekileceğini açıklamıştı. 

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, daha evvel, Rusya’nın INF’den çekilmesini öngören yasa tasarısını imzalamıştı.

 

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan