ÜlkeKültür.com

Avrupa borsaları “güçlü bilançolarla” İngiltere hariç yükselişle kapandı

0 4

Avrupa Borsaları, kimi büyük şirketlerin bu yılın ikinci çeyreğine dair bilançolarının beklenenden daha yeterli gelmesinin akabinde ABD Merkez Bankasının (Fed) karışık faiz siyasetinin sebep olduğu kayıpları telafi ederek, günü İngiltere FTSE 100 endeksi hariç yükselişle tamamladı.

Gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 0,50 artışla 387,68 puana çıktı.

İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,79 artarak, 21.566,91 puana, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,53 paha kazanarak, 12.253,15 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,70 yükselerek, 5.557,41 puana çıktı.

İngiltere’de FTSE 100 endeksi ise İngiltere Merkez Bankasının, siyaset faizini yüzde 0,75 düzeyinde sabit tutması ve bu yıl için büyüme varsayımını yüzde 1,5’ten yüzde 1,3’e, gelecek yıl için büyüme kestirimi ise yüzde 1,6’dan yüzde 1,3’e çekmesinin akabinde, günü yüzde 0,03 kayıpla 7.584,87 puandan kapattı.

Şirket paylarında ise Fransız bankası Societe Generale’nın payları yılın ikinci çeyreğinde piyasa beklentisinin üzerinde 1 milyar 50 milyon euro net gelir elde ettiğini açıklamasından sonra günü yüzde 5’ten fazla paha kazanarak kapattı.

Alman internet perakendecisi Zalando’nun payları, şirketin bu yılın için faiz, vergi ve amortisman öncesi kar (FAVÖK) beklentisini üst taraflı revize etmesinden sonra yüzde 15 kıymet kazandı.

Hollanda merkezli çok uluslu bankacılık şirketi ING Groep payları bankanın ikinci çeyrekte piyasa beklentilerinin üzerinde 1,4 milyar euro kar açıklamasına karşın düşük faizlerin gelecek periyotlardaki gelirlerini etkileyeceği ikazından sonra günü yüzde 2,3 kayıpla kapadı.

Yine Hollanda merkezli petrokimya şirketi Royal Dutch Shell’in payları, ikinci çeyrekte payları beklentilerin altında kar açıklamasından sonra yaklaşık yüzde 5 düşüş gösterdi.

Veri haberlerinde, Almanya’da imalat bölümü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), temmuzda 1,8 puan düşerek 43,2 puana geriledi. Ülkede, imalat endüstrisi temmuzda son 7 yılın en düşük performansını gösterirken, Alman ihracat siparişleri 2009’dan bu yana en alt düzeyine geriledi.

Öte yandan, Londra Borsası (LSE), şirketler, bankalar ve yatırımcılara haber, data ve analitik bilgi sağlayan Refinitiv’i 27 milyar dolara satın aldığını duyurdu.

Blackstone Group, geçen yıl Thomson Reuters’ın finansal ve risk biriminini (yüzde 55 hissesini) 20 milyar dolara satın almış ve ismini Refinitiv olarak değiştirmişti.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan