ÜlkeKültür.com

ATO Lideri Baran’dan enflasyon muhasebesi talebi

0 123

Ankara Ticaret Odası (ATO) Lideri Gürsel Baran, enflasyon nedeniyle işletmelerin çeşitli yükümlülüklerle karşı karşıya kaldığını belirterek “Gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının tespitinde enflasyon muhasebesi uygulamasına geçilmeli.” sözünü kullandı.

ATO’dan yapılan açıklamaya nazaran, Odanın 68 meslek komitesinde temsil edilen bölümlerin sorun, görüş ve beklentileri Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu, Gelir Yönetimi Lider Yardımcıları Ayşe Dilbay ile Mehmet Arabacı’nın da bulunduğu toplantıda konuşuldu.

Toplantıda konuşan Ankara Ticaret Odası (ATO) Lideri Gürsel Baran, enflasyon nedeniyle işletmelerin çeşitli yükümlülüklerle karşı karşıya kaldığını belirterek “Gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının tespitinde enflasyon muhasebesi uygulamasına geçilmeli” sözünü kullandı.

Baran, işçi-işveren davaları, nitelikli eleman gereksinimine da değinerek, gerçek kesimin kamudan alacaklarının tahsili konusunda yaşadığı sıkıntıları da aktardı.

Kamunun gerçek bölüme rakip olarak piyasada yer almaması gerektiğine dikkati çeken Baran, “Devlet, özel kesime rakip olmamalı. Buna rağmen, devletin, hür piyasa şartları ve rekabete ziyan vermeden, düzenleyici ve denetleyici rolü kuvvetlendirilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Vergi uygulamaları konusundaki tekliflerini de sıralayan Baran, KDV sistemindeki farklı oranların birtakım kesimlerde uygulamada karmaşaya neden olduğunu kaydetti. Baran, “Aynı kesim içinde girdiler ve sonuncu eserler üzerindeki KDV oranları farklılık arz ediyor. Vergide genellik unsuruna uygun, tek oranlı KDV sistemi işletmelerin rekabet gücünü artıracaktır.” tabirini kullandı.

Baran, vergisini peşin ödeyenlere uygulanan indirim oranının yükseltilmesi gerektiğini işaret ederek kamunun gerçek dala ait kararlarında esnaf ve tacirleri birbirinden ayırdığına dikkat çeken Baran, iki kesim ortasında ayrım bulunmadığının, esnaflara sağlanan kolaylıklardan tacirlerin de faydalanması gerektiğinin altını çizdi.

bloomberght.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!