ÜlkeKültür.com

Amsterdam TTF doğal gaz fiyatları uygun şartlar sebebiyle %10 düştü

0 104

Investing.com – Geçtiğimiz Ağustos ayında ulaşılan MW/h başına 340 euro civarındaki rekor düzeyden şu anki 60 euro düzeyine (gün içi %-8), Amsterdam’daki bir aylık TTF doğal gaz vadeli süreç kontratı epeyce oynak aylar geçirdi. Bu oynaklığın sebebi, Ukrayna’daki savaşın başlamasından bu yana hem Moskova’dan gelen arzın kesilmesi nedeniyle azalan arz, hem de sert bir yaz ve ılıman bir kış getiren hava şartlarıydı.

ICIS Güç Haberleri Yardımcı Editörü Andrea Battaglia Investing.com’a yaptığı açıklamada, “Avrupa’da doğal gaz fiyatları, mevsim ortalamasının çok üzerinde seyreden kış sıcaklıkları ve 2022’nin son çeyreğinde Avrupa merkezlerinde görülen rekor sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatı nedeniyle talepte yaşanan keskin düşüşün baskısı altında” dedi.

Uzmana nazaran bu faktörler sayesinde depolama düzeyleri ‘yılın bu vakti için çok yüksek düzeylerde ve Aralık ayında görülen talep düşüşü ve büyük arz marjları sayesinde birtakım Avrupa ülkelerinde yeraltı depolarına enjeksiyonlar kışın sonlarında ve hatta ender durumlarda Noel devrinde bile uzun müddet devam etti.’

Sonuç olarak, arz riski geçen yıla kıyasla değerli ölçüde azaldı ve stoklar kış sonuna kadar yüksek bir düzeye ulaşabilir. Battaglia’ya nazaran bu durum ‘Yaz devrinde enjeksiyon çabuğunu azaltacak ve gelecek kış için de arz risklerini sınırlayacaktır.’

Avrupa’da doğal gaz depolama düzeylerinin Aralık ayı sonunda mevcut kapasitenin %80’inden fazlasında seyretmesiyle, vadeli elektrik fiyatları da aşağı taraflı hareket ederek ortalama elektrik faturasında %19,5’lik bir düşüşe ve Euro Bölgesi’nde enflasyonunun Ekim ayındaki %10,6’lık rekor düzeyden Aralık ayında %9,2’ye gerilemesine imkan sağladı.

Bununla birlikte, son aylarda toptan satış fiyatlarındaki güçlü artış elektrik faturası harcamalarına yansımaya devam ediyor. İddialara nazaran, 1 Nisan 2022 ile 31 Mart 2023 tarihleri ortasında ortalama elektrik faturası yaklaşık 1.374 euro ile evvelki 12 aya kıyasla %67 artış gösterirken, ortalama hanehalkı doğal gaz harcaması 1 Aralık 2021 ile 30 Kasım 2022 tarihleri ortasında yaklaşık 1.740 euro, yani evvelki yılın muadil 12 ayına kıyasla %63,7 daha fazla (Arera’dan temin edilebilen en son veriler).

ICIS Yardımcı Editörü Battaglia’ya nazaran, “Hava şartları her halükarda Avrupa’daki doğal gaz fiyatları için değerli bir etken olmaya devam edecek, fakat dönemin geri kalanında sıcaklıklarda keskin bir düşüş yaşanmazsa, arz marjları güç krizinin başlangıcında beklenenden çok daha sağlam görünüyor” diye ekliyor.

Bununla birlikte, Rus doğal gazının yokluğunda, Avrupa fiyatlarının ‘küresel pazardan LNG çekmeye devam etmek ve Asya talebiyle rekabet edebilmek için geçmiş yıllara nazaran daha yüksek seviyelerde’ kalması gerekecektir.

Battaglia son olarak şu ihtarda bulunuyor: “Asya’daki LNG talebi kışın geri kalanında daha soğuk havalar sebebiyle ya da Covid ile ilgili kısıtlamaların sona ermesi sonucunda Çin’deki tüketimde büyük bir artışla artarsa, bu durum Avrupa doğal gaz fiyatları için yeni bir dayanak sağlayabilir.”

Haber: Alessandro Albano

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom