ÜlkeKültür.com

AMB’den zayıf global ticaret uyarısı

0 4

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) araştırmasında, yatırımdaki yavaşlamanın, küresel ekonomiye tartı veren birtakım olumsuz tesirlerle daha da belirginleştiği belirtilerek, “Ticaret görünümündeki aşağı istikametli riskler, yüksek gümrük tarifelerinin uygulanması nedeniyle son aylarda kısmen gerçekleşti ve ticaret ihtilaflarının daha da artması tehdidi sürüyor.” denildi.

AMB ekonomistleri Alina Bobasu, Simona Manu ve Lucia Quaglietti tarafından hazırlanan “Küresel Ekonomik Faaliyet ve Ticaretin Ayrılmasının Ardında Ne Var?” başlıklı araştırma, bankanın internet sitesinde yayımlandı.

Araştırmada, geçen yılın ikinci yarısından bu yana görülen global ticaret ve ekonomik faaliyetlerin ayrışmasının, büyük ölçüde global yatırımın zayıflamasından kaynaklandığı vurgulandı.

Küresel ekonomik faaliyetlerde son aylarda görülen düşüşte kimi gelişmekte olan piyasalarda tüketimdeki düşüşün tesiri olduğu belirtilen araştırmada, “Yatırımdaki yavaşlama, küresel ekonomiye yük veren birtakım olumsuz tesirlerle daha da barizleşti.” denildi.

“Ticaret ihtilaflarının daha da artması tehdidi sürüyor”

Araştırmada, global ticarette kimi düzgünleşme belirtilerine rağmen ticaretin gelecek çeyreklerdeki ekonomik faaliyetlerden daha dingin kalmasının beklendiği kaydedilerek, “Ticaret görünümündeki aşağı istikametli riskler, yüksek gümrük tarifelerinin uygulanması nedeniyle son aylarda kısmen gerçekleşti ve ticaret ihtilaflarının daha da artması tehdidi sürüyor.” sözü kullanıldı.

İmalat ve ticaret döngüleri ortasındaki yüksek bağlantıyı hatırlatan AMB’nin araştırmasında, imalattaki rastgele bir yavaşlamanın dış ticaret üzerinde büyük bir tesiri olacağı vurgulandı.

İmalat bölümü eserlerinin brüt global ithalatın yüzde 50’sinden fazlasını ve dünyanın ürettiği katma bedelin yalnızca yüzde 20’sini oluşturduğu aktarılan araştırmada, “Dolayısıyla imalat bölümü çıktısında keskin bir yavaşlama, global ticarette GSYH’den daha bariz bir düşüşe yol açar.” denildi.

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan