ÜlkeKültür.com

Altın “PBOC’nin yuan hamlesi” sonrasında yükselişine orta verdi

0 3

ABD ile Çin ortasındaki ticaret savaşının tırmanması ve büyümenin yavaşlamasıyla birlikte inançlı varlık arayışındaki yatırımcıların adresi haline gelen altın, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) güçlü fiksing adımıyla yükselişine orta verdi.

Altın, ABD idaresinin Çin’i resmi olarak kur manipülatörü ilan etmesiyle birlikte birinci reaksiyon olarak altı yılın doruğuna tırmandı. Kıymetli metalin sert yükselişi dünyanın en büyük iki iktisadı ortasındaki bağın ne kadar süratli bir halde kötüleştiğini gösterdi. Sonrasında ise PBOC’nin yuan referans kurunu kilit değerdeki 7 düzeyinden daha güçlü bir noktada belirlemesiyle yararını sınırladı.

Altın ticaret savaşının görünüm üzerinde baskı oluşturmasıyla bu yıl yüzde 14 yükseldi. Piyasalar bu hafta çalkalanmaya başladı, pay senetleri sert düşerken ABD 10 yıllıklarının faizi 2016 seçimleri öncesinde görülen düzeylere yaklaştı. Altın dayanaklı exchange traded fonlardaki (ETF) altın ölçüsü altı yıldan uzun bir müddetin doruğuna tırmandı.

CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, “Çin’in kur manipülatörü olarak ilan edilmesi hakikaten sembolik bir gösterge. Yeniden de, tansiyonun tırmanması global büyüme senaryoları ve global ekonomik görünüm için makûs haber. Durum böyleyken, altın için dayanak görmeyi beklerim.” dedi.

Spot piyasada süreç gören altın yüzde 0.8 yükselişle ons başına 1,474.93 dolar ile Mayıs 2013’ten beri en yüksek düzeyinden süreç görmesi sonrasında TSİ 09:40’ta yüzde 0.11 ekside 1,462.11 dolardan alıcı buldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan