ÜlkeKültür.com

Almanya’da genç işsizlik 29 yılın en düşük düzeyinde

0 71

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı datalara nazaran, 15-24 yaş işsizlik oranı geçen yıl yüzde 6,2’ye geriledi. Böylelikle genç işsizlik Doğu ve Batı Almanya’nın birleştiği 1990 yılından beri en düşük düzeyine geriledi. 1991’de genç işsizlik yüzde 6,7 olarak kayıtlara geçmişti.

Geçen yıl Almanya’nın Batı eyaletlerinde genç işsizlik yüzde 5,8’e inerken, Doğu eyaletlerinde bu oran yüzde 8,6 olarak açıklandı.

1991’de Almanya’nın nüfusunun yüzde 13’ünü (10,3 milyon) 15-24 yaş kümesi oluştururken, bu oran 2018’de yüzde 10’a ( 8,6 milyon) geriledi. Böylelikle kelam konusu yaş kategorisindeki nüfus 1 milyon 700 bin azaldı.

Almanya’da 2005’te genç işsizlik yüzde 15,2 ile en yüksek düzeye ulaşmıştı.

– Almanya’nın muvaffakiyetinde “mesleki eğitim” etkisi

Küreselleşmeyle yaygınlaşan “genç işsizlik”, birçok Avrupa ülkesinde kıymetli meselelerinden olmaya devam ederken, Avrupa Birliği bu sorunu çözmek için yaptığı çalışmalarda başarısız kalması da dikkat çekiyor.

Uzmanlar, Almanya’daki gençlerin genel olarak yeterli seyreden iş gücü piyasası şartlarından yararlandıklarını belirterek, Buna ek olarak, toplumsal ortakların içerikleri belirlemede güçlü bir hal sergilediği ülkede mesleksel eğitim, teorik eğitim ile pratik eğitimin birleştirilmesinin genç işsizliğin düşük olmasında büyük tesiri olduğunu tabir ediyor.

Ülkede eğitimin içeriğinin, talep odaklı ve esnek olarak sunulduğunu belirten uzmanlar, bu sayede şirketlerin kendi gereksinimleri için uygun yetişmiş çalışanlar edindiğini ve gençlerin de firmalar için gerekli maharet niteliklerine sahip olabildiğini lisana getiriyor.

Öte yandan, Almanya’da toplam istihdam, geçen yılı eylül ayında 45 milyon şahsa yükseldi. Böylelikle Doğu ve Batı Almanya’nın birleştiği 1990 yılından sonra 45 milyon sayısına birinci sefer ulaşılarak rekor kırıldı.

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/