ÜlkeKültür.com

Almanya’da bölümlerin iktisada dair beklentisinde düzgünleşme görüldü

0 119

Investing.com – Almanya’da imalat, perakende ve hizmet üzere en büyük bölümlerde yer alan firmaların yakın vakitteki ekonomik beklentilerini ölçen İfo Endeksi, Ocak ayında oldu.

2022’de Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde 98,5 olan endeks, jeopolitik risklerin artması, Avrupa ve Rusya ortasında yaptırım uygulanması ve global enflasyonun yükselmesi nedeniyle düşüşe geçti. Eylül ve Ekim aylarında 84’e kadar gerileyen endeks, Kasım’da 86, Aralık’ta ise 88 düzeyi üzerine çıkarak bir ölçü toparlanma gösterdi.

2023’e yeterli başlangıç

2023’ün birinci ayına ilişkin kıymet, endeksin 88,6’dan 90,2 düzeyine yükseldiğini gösteriyor. Bu düzey Haziran 2022 sonrası en yüksek olurken beklentilerin de güzelleştiğine işaret ediyor.

Euro Bölgesi’nin en güçlü iktisadına sahip olan Almanya’da 2022’nin ikinci yarısında azalmaya başlayan ekonomik aktivitenin 2023’ün birinci çeyreğinde de tesirini göstermesi bekleniyor. Ancak görünümü ölçen endekslerden bugün açıklanan ifo iddialarının artması iktisada dair kaygıların azalması sürecinde kıymetli görülüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom