ÜlkeKültür.com

Akıllı telefonlara tek tip şarj getiriliyor

0 196

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve politika yapıcılar, 2024 yılına kadar tüm cep telefonlarının, tabletlerin ve kameraların aynı şarj bağlantı noktasına sahip olması önerisini kabul etti.

Bu kararın ardından Lightning şarj konnektörünü kullanan Apple, cihazlarında değişiklik yapmak zorunda.

Avrupa Komisyonu’nun tüketicilerin hayatını kolaylaştıracağını ve para tasarrufu kazandıracağını söylediği hamle, cihaz üreticilerinin ortak bir çözüm üzerinde anlaşamaması üzerine alındı.

Brüksel, iPhone ve Android kullanıcıları farklı şarj cihazları kullanmak zorunda kalmaktan şikayet ettiğinden, on yıldan fazla bir süredir ortak bir şarj bağlantı noktası kullanmakta ısrar ediyor.

Komisyon tarafından 2019 yılında yaptırılan bir araştırma, 2018 yılında cep telefonlarının USB microB, ) USBC ve ! Lightning girişi üzerinden şarj olduğunu göstermişti.

250 milyon euro tasarruf sağlayacak

Avrupa Parlamentosu bildirisinde şöyle deniyor: “2024 sonbaharına kadar, USB Type-C konektörü AB’deki tüm cep telefonlarında, tabletlerde ve kameralarda yaygın olarak kullanılacak.”

AB İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton, anlaşmanın tüketicilere 250 milyon € tasarruf sağlayacağını söyledi.

Breton, “Bu aynı zamanda kablosuz şarj gibi yeni teknolojilerin ortaya çıkmasına ve yeniliklerin pazarı bozmadan ve tüketiciler için bir sorun haline gelmeden gelişmeye devam etmesine izin verecek.” Dedi.

Apple, bunun inovasyona zarar vereceğini ve büyük e-atıklara neden olacağını söyleyerek karar hakkında henüz yorum yapmadı.

Dizüstü bilgisayarlar için 40 ay süre

Parlamento müzakerelerinde aktif rol alan AB milletvekillerinden Alex Agius Saliba, “Dizüstü bilgisayarlar, e-kitap cihazları, kablosuz kulaklıklar, klavyeler, fareler ve el navigasyon cihazlarının da dahil edilmesinden gurur duyuyoruz” dedi.

Dizüstü bilgisayar şarj bağlantı noktaları da yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 40 ay içinde değiştirilmelidir.

Yasanın birçok teknolojik cihazı etkilemesi, Samsung ve Huawei gibi teknoloji şirketlerini de etkileyecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/