ÜlkeKültür.com

Ahmet Taşgetiren: “Erdoğan’ın yumuşak karnı ekonomi”

0 93

Taa Amerika’da bile tekrarlama muhtaçlığı duyduğu “Ben ekonomistim” ifadesi en azından bu hususta dünyada mevcut olduğunu düşündüğü itirazları, dünyanın gözünün içine bakarak reddetme iradesi taşıyor. Hele orada Amerikalı gazetecinin sorusuna karşılık seslendirdiği “Amerika’da raflar boş, Almanya’da raflar boş, bizde ise bolluk bereket” tiradı içerideki kuşkuları izaleye dönük “Biz bunları Amerika’da bile seslendirdik” iddiası içeriyor.

Hafta sonu Erdoğan’daki bu iç direnç, İstanbul Ticaret Odası›nın 140›ıncı Yıl Özel Mükafatları Töreni’nde de ortaya çıktı. Oradaki konuşmasında -TUİK ölçümlerinde bile- yüzde 80’lerde seyreden enflasyondan “Hiç dilek etmediğimiz düzeylere çıkan” ifadesiyle bahsetti. “Şubat ayından itibaren evvel makul düzeylere indireceğiz” dedi. “Sonra da olması gerektiği üzere tek haneli sayılara düşürmekte kararlıyız.” Bu kelamların şüphesiz “Hiç dilek etmediğimiz” kısmı değerli, demek ki denetim edilemeyen bir alan var ekonomide…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İTO mensuplarına ispat etme gereği duyduğu bir öteki konu “Faizler” alanındaki yaklaşımı olmalı ki, orada da farklı çıkışlar yapıyor. Sorun şu: Bütün dünya enflasyonla gayret için faiz artırımlarına gidiyor; Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa… Rusya bile 28 Şubat’ta gelen Batı ambargosunu o günlerde yüzde 9.5 olan siyaset faizini “şok artışla” yüzde 20’ye yükselterek karşılıyor.

Erdoğan’ın ise “Dikkat ederseniz” diye başladığı ifadelerinde “…..enflasyonu faiz oranlarını arttırarak denetim altında tutma yaklaşımı artık hiç kimse tarafından lisana getirilmediğini” söylüyor hatta “getirilse de ciddiye alınmıyor” diyor. Erdoğan’a göre “Artık büyük liderler bile yükseltmek değil, faizi düşürmenin yararı olduğunu ikrar etmeye başladılar. Öncelikle Rusya. Sayın Putin şahsen geçmişte yüksek faizi savunurken artık o da faizi düşürmeye başladı ve 8.6’ya kadar indirdi.” Putin şok faiz artırırken mi “Büyük lider” oluyor, yoksa faiz indirirken mi, artık bunu pahalandırmak de bize kalıyor.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın “Büyük lider” kriterleri de değişik olmalı. Amerika’da “Biden ile görüşmemek sizi üzdü mü?” sorusuna “O Biden ise ben de Erdoğan” diye yanıt vermişti. Biden’la görüşememe meselesini bu türlü telafi etmişti. Amerika’da alışılmış ki Biden değil, FED karar veriyor faizin artmasına – düşmesine… Lakin sayın Cumhurbaşkanı ekonomik münasebetlerle bir ölçüde sakinliği göze alarak faiz artıranları “Büyük lider” kategorisine dahil etmiyor. Bu durumda bütün Batılı liderler “Küçük lider” haline dönüşüyor.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın iktisat konusunda bir ukdesinin de içerde olduğu, İTO toplantısında bir sefer daha ortaya çıkıyor.

Malum Ak Parti’nin iktisatta iki periyodu var: Ali Babacan’lı periyot, sonraki devir. Babacan’lı devir gerek düşük enflasyon oranı gerek fert başına düşen ulusal gelir itibariyle “Başarı” diye hatırlanıyor. Sonraki periyot ise, bugünlere gelen, fert başına ulusal gelirin düştüğü, enflasyonun tırmandığı ve iktidarın 2023’e yönelik hiçbir gayesinin tutmayacağının görüldüğü bir görüntüyü yansıtıyor.

Fark ne?

karar.com

Yazının Devamına Buradan Ulaşabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/