ÜlkeKültür.com

ABD’de konut kredisi faizi geriledi, müracaatlar artış gösterdi

0 114

Investing.com – ABD’de konut kredisi (mortgage) başvuruları son haftada %7 oranında artış gösterdi.

Pandemide konut ilgisinin artması ve düşük faiz cazibesi ile kredi müracaatlarında yaşanan artış 2022’de bozuldu. Zira artan enflasyon savaş sonrası tepeye çıkarken konut fiyatları da rekor artış yaşadı. ABD’de konut fiyatları bir yılda %20’ye yakın yükseldi.

Konut kredisi müracaatlarında son durum

Hanehalkının alım gücünün düşmesi, artan konut maliyetlerinin fiyatlara yansıtılması ve kredi faizlerinin de yükselmesiyle ABD’de kredi müracaatlarında bariz azalma yaşandı. Hazırlanan raporda Aralık ayı istatistiklerine nazaran mesken almak için kredi başvurusu yapanların sayısı geçen yıla nazaran %25 azaldı.

2023’ün birinci ayı nasıl?

Ocak ayının birinci haftasında %1,2 oranında artan kredi müracaatları, ikinci haftada %27,9 oranında son derece dikkat çeken bir yükseliş kaydetti. Üçüncü haftada ise müracaatlar %7 arttı.

Kredi faizleri doruktan geriliyor

Kredi müracaatlarının son haftalarda yükselmesinin temel nedeni faizlerdeki düşüş oldu. %7’yi geçerek son 21 yılın en yüksek düzeyine çıkan kredi faizleri %6,20’ye geriledi. Bu oran Eylül sonrası en düşük faiz oranı oldu.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom