ÜlkeKültür.com

ABD’de bir temerrüt korkusu sebebiyle piyasalar gergin durumda

0 9

Investing.com – Wall Street’te dün ve Asya’da bu sabah erken saatlerde yaşanan düşüşlerin akabinde Avrupa piyasaları – Ibex 35, CAC 40, DAX,… – Çarşamba günü kırmızıda seyrediyor. Yatırımcılar, Amerika Birleşik Devletleri’nde Cumhuriyetçiler ve Demokratlar ortasındaki borç tavanı müzakerelerindeki mevcut durumu yakından izlemeye devam ediyor.

Link Securities analistleri günlük piyasa raporlarında, “Borç tavanını yükseltecek bir mutabakat olmaması nedeniyle pay senedi piyasaları şimdiye kadar nispeten sakin seyretmiş olsa da, kaygılar şimdiden hissedilmeye başlandı.” diyor.

Renta 4 (BME:RTA4) ise günlük piyasa tahlilinde, “Cumhuriyetçiler borç tavanını yükseltmeyi kabul etmeden evvel harcamaları sınırlamak için bir mutabakat hedeflerken, şimdilik konumlar çelişkili olmaya devam ediyor. Bu ortada, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Hazine’nin 1 Haziran’da nakdinin tükenebileceğini söylemeye devam ediyor.” diye uyarıyor.

Piyasalar üzerindeki etkisi

Link Securities’e nazaran, “Belirsizliğin karar sürdüğü bir ortamda yatırımcılar, bu yıl en düzgün performans gösteren birtakım sektörlerde/hisse senetlerinde son periyotta yaşanan rallilerden faydalanarak, olabilecekler için kâr satışları yapıyor.”

Bugün ne olacağını bekleyen uzmanlar, dün “Avrupa’da en çok cezalandırılanın lüks dalı olduğunu ve Wall Street’te son haftalarda piyasa yükselişlerine öncülük eden teknoloji ve bağlantı hizmetleri paylarının yatırımcı satışlarından ziyan gördüğünü,” hatırlatıyor.

Son dakika mutabakatı mı?

“Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, yapılacak harcama kesintilerinin ölçüsü ve vergi gelirlerinin nasıl artırılacağı üzere hususlarda tıkanan müzakereler nedeniyle mutabakattan hâlâ uzak görünüyorlar. 1 Haziran ABD’nin ödeme taahhütlerinde temerrüde düşmesi için son tarih, hasebiyle Kongre’nin kelam konusu X tarihinden evvel mevzuatı tartışması ve geçirmesi için bu hafta bir mutabakata varılması gerekiyor.” diyor Link Securities.

“Günler anlaşmasız geçtikçe pay senedi piyasalarındaki tansiyonun artmasını bekliyoruz, lakin tarafların hiçbirinin ABD’nin temerrüde düşmesinden kaynaklanacak potansiyel felaketten hatalı görünmek istemediğine inanmaya devam ediyoruz, bu nedenle sonlu ve son dakika da olsa bir mutabakat olacaktır.” diye ekliyor analistler.

Peki ya mutabakat olmazsa?

Ostrum AM (bir Natixis Yatırım Yöneticisi) Piyasa Stratejisi Lideri Axel Botte, müşterileriyle paylaştığı bir notunda ABD borç tavanı krizini kıymetlendirdi.

Botte, borç tavanını “ekonomik saçmalık ve tehlikeli bir siyasi silah haline geldi” biçiminde nitelendiriyor. Mutabakat sağlanamaması halinde alternatif tahliller ortasında ABD Anayasası’nın 14. hususunun devreye sokulması ve hatta Hazine’nin Federal Rezerv’de koruma edilmek üzere “trilyon dolarlık madeni paralar” basmasının da yer aldığını belirtiyor.

Kazananlar ve kaybedenler

Ancak, bu tıp tedbirlerin alınma mümkünlüğü düşük olduğundan Botte “bir muahedeye varılması gerektiğine” inanıyor. ABD’nin kredi notunun mümkün bir indiriminde temerrüde düşmenin potansiyel sonuçlarını gözden geçiriyor ve 2011’deki olaylar ışığında, bir evvelki borç tavanı krizi, kaybedenleri ve kazananları ortaya koyuyor.

Sosyal seviyede kaybedenler hane halkları, aileler, toplumsal güvenlikten yararlananlar ve silahlı kuvvetler olacaktır. Yatırım seviyesinde: en büyük kaybedenler ABD Hazine tahvillerini ve ayrıyeten pay senetlerini elinde tutan tüm kurumlar olacaktır. Potansiyel kazananlar ortasında ise altın yen öne çıkıyor ve kripto para ünitelerinin de bir bahtı olabilir.

Axel Botte kelamlarını şöyle sonlandırıyor: “Her ne kadar temerrüt düşünülemez olsa da, kredi notunun düşürülmesi kısa vadeli ABD borçlanma araçlarını etkileyebilir, pay senedi piyasalarına baskı yapabilir ve altın ve Japon yeni üzere inançlı liman varlıklarını yükseltebilir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri