ÜlkeKültür.com

ABD PMI bilgileri, borç tavanı müzakereleri, Cumhurbaşkanı Seçimi: Piyasalarda neler oluyor?

0 127

Investing.com – ABD’li milletvekilleri, borç limitini yükseltmek için bir mutabakat sağlamak üzere yarışırken potansiyel olarak yıkıcı bir temerrüde yalnızca birkaç gün kalmış görünüyor. Öbür yandan yatırımcılar, Amerikan hizmet ve imalat dallarındaki faaliyetlere ait yeni bilgilerin açıklanmasını izlerken üç aylık kurumsal çıkar dönemi sona yaklaşırken Lowe’s son bilançosunu açıklamaya hazırlanıyor. Yurt içi piyasalarda seçim meçhullüğü hakim.

1. “Verimli fakat ilerleme kaydedilmiş değil”

ABD Lideri Joe Biden ile Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy ortasında yapılan kritik görüşmeden bir muahede çıkmamasının akabinde Washington’da ABD borç tavanını yükseltmek için bir mutabakata varma gayretleri ağırlaştı.

Biden Pazartesi günü yapılan görüşmelerin “verimli” geçtiğini söylerken McCarthy, çıkmazın aşılmasında “hiçbir ilerleme kaydedilmediğini” söyledi.

Biden ve McCarthy 31,4 trilyon dolarlık borçlanma limitini kaldırmaya yönelik bir yol bulacaklarında optimist olsalar da her iki taraf da harcama planları konusunda uyuşmazlıklarını sürdürüyor.

Ancak McCarthy, ABD ziyan verici ve gibisi görülmemiş bir temerrüde düşmeden evvel Kongre’ye oylama için vakit tanımak hedefiyle bu hafta bir muahedeye varılması gerektiğini belirtti.

Hazine Bakanı Janet Yellen, federal hükümetin faturalarını ödeyecek parasının 1 Haziran üzere kısa bir müddet içinde tükenebileceğini yineledi. Yatırımcılar, bu durumun global piyasalarda dalgalanma tesiri yaratabileceği konusunda kaygılı.

2. Vadeli süreçler, borç limiti görüşmelerinin ortasında dalgalanıyor

Yatırımcıların, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin borç limiti müzakerelerine ait yorumlarını sindirmesiyle, ABD pay senedi vadeli süreçleri Salı günü dalgalı süreçlerde karışık seyretti.

Dow %0,13 düşerken S&P 500 %0,07 kaybetti ve Nasdaq 100 %0,01 yükseldi.

Ana endeksler, Pazartesi günkü süreç gününü sessiz kapatırken Dow Jones Industrial Average %0,42 geriledi ve gösterge S&P 500 yalnızca %0,02 yükseldi. Teknoloji yüklü Nasdaq Composite endeksi de %0,50 bedel kazandı.

3. ABD PMI dataları bekleniyor

Yatırımcılar bugün ayrıyeten yüksek faiz oranlarının, ülkenin hizmet ve imalat dallarının performansını nasıl etkilediğine dair fikir vermesi beklenen aylık ABD satın alma yöneticileri endeksini de takip edecek.

Ön PMI datalarının, Mayıs ayında her iki dalda de faaliyetlerin yavaşladığını göstermesi beklenirken dünyanın en büyük iktisadının değerli bir kısmını oluşturan hizmet kesimine ait sayının, genişleme bölgesinde kalmaya devam edeceği iddia ediliyor.

Bu ortada imalat PMI sayısının, tam olarak, ne büyümeyi ne de daralmayı tabir eden 50 puanda olması bekleniyor.

Ekonomik takvimde ayrıyeten yeni mesken satışları için de datalar açıklanacak ve ekonomistler, Nisan ayında satılan yeni müstakil meskenlerin ölçüsünün bir evvelki aya nazaran düştüğünü varsayım ediyor.

4. Birinci çeyrek yarar dönemi sona ererken Lowe’s rapor sunacak

Lowe’s Companies Inc, Salı günü ABD ticareti başlamadan evvel birinci çeyrek sonuçlarını açıklayacak ve ABD kurumsal yarar dönemi sona yaklaşırken başı çekecek.

Lowe’s’in son getirilerinin, geçen hafta öbür markalı perakendecilerden gelen bir dizi sayının akabinde ABD tüketicisinin sıhhatine daha fazla ışık tutması bekleniyor.

Rakip Home Depot Inc ve Target, hayat pahalılığının, her gün daha fazla müşteriyi yüksek fiyatlı isteğe bağlı eserlere yönelik harcamalarını dizginlemeye ikna etmesinin yarattığı baskılardan etkilendi. Home Depot ‘un üç aylık satışları %4,2 düşerken Target ‘ın üç aylık karşılaştırılabilir satışları yatay seyretti.

Ancak Walmart, beklenenden daha güçlü bir gelir artışı açıkladı ve mali görünümünü yükseltti. Düşük maliyetli eserleriyle tanınan mega zincir; enflasyon, müşterilerin cüzdanlarını kemirirken talebin temel eserlere kaymakta olduğunun bir işareti olarak market eserlerine yönelik güçlü taleple desteklendi.

Salı günü raporlama yapan başka perakendeciler ortasında spor materyalleri satıcısı Dick’s Sporting Goods Inc ve Williams-Sonoma yer alıyor.

5. Ham petrol fiyatları kırmızıya kaydı

ABD sürüş döneminin başlangıcı yaklaşırken bile borç tavanı görüşmeleri etrafında devam eden belirsizliğin, risk hissiyatını azaltması ile petrol fiyatları Salı günü yavaşça düşerek evvelki karlarını azalttı.

WTI %0,12 düşüşle 71,96 dolardan süreç görürken Brent %0,10 düşüşle 75,89 dolara geriledi.

ABD akaryakıt tüketimi, çoklukla Mayıs ayının sonundaki Anma Günü hafta sonu ile başladığı düşünülen yaz dönemi ile birlikte artacak. Bu durum, petrol zengini Alberta eyaletindeki orman yangınları nedeniyle Kanada arzında yaşanan kesintilerle birleştiğinde, petrol piyasalarındaki arzın, önümüzdeki aylarda daha dar olabileceğine işaret ediyor.

6. Yurt içinde piyasalarda seçim meçhullüğü hakim

Dolar/TL’de haftanın ikinci gününde de hudutlu yükseliş korunuyor. Yurt içi piyasalarda ikinci tıp seçimlerine kısa müddet kalmışken ağır siyasi gündem takip ediliyor.

Dün Cet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, ikinci cins seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan’dan yana olacağını açıkladı. Oğan’ın açıklaması sonrasında piyasada volatilite arttı.

Halihazırda dolar/TL çifti %0,11 artışla 19,8517’den alıcılanıyor.

Makroekonomik tarafta ise dün açıklanan tüketici güveni, Mayıs’ta 87,5’ten 91,1’e yükseldi.

Öte yandan BIST 100 endeksi güne yatay bir başlangıç yaparak 4.467,34 puandan başladı.

BIST 100, dünkü süreçlerde %0,79 düşüşle günü 4466,19 puandan kapattı. Endekse dahil paylar ortasında dün 30 pay günü artıda tamamladı. Günlük süreç hacmi ise 49,6 milyar TL olarak gerçekleşti.

Borsa İstanbul’da dün kapanışa hakikat seçim öncesi siyasi gelişmelerden kaynaklı volatilite artışı görüldü.

BIST 100 şu anda %0,25 düşüşle 4.454,96 puandan süreç görüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!