ÜlkeKültür.com

ABD borç tavanı mutabakatına sevinmeden evvel bu ikazları dikkate almakta yarar var

0 134

Investing.com – ABD Lideri Joe Biden‘ın Pazar günü Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi başkanı Kevin McCarthy ile borç tavanını yükseltmek için süreksiz bir muahedeye vardıklarını ve metnin Kongre’de oylanmaya hazır olduğunu teyit etmesiyle, Ibex 35, CAC 40 ve DAX ile piyasalar haftaya yeşil renkte başladı.

Anlaşma, borç limitini 1 Ocak 2025 tarihine kadar askıya alacak. Bu da bu durumu, 2024 başkanlık seçimlerinde potansiyel bir sorun olmaktan çıkarıyor.

Link Securities analistleri, yatırımcıların korktuğu üzere ülkenin ödeme taahhütlerinde temerrüde düşmesini engelleyeceği için muahedeyi memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Borsa tepkisi

Analistlere nazaran hem Wall Street’in hem de Londra Borsasının, Pazartesi günü mahallî tatiller nedeniyle kapalı olacak olması, son seanslarda yaşananlara paralel olarak süreç hacimlerinin çok düşük olacağı manasına geliyor. Bununla birlikte ABD’nin temerrüde düşme ihtimalinin artık çok düşük olması nedeniyle yatırımcıların, Cuma günü başlayan ve küçük bir rahatlama rallisi olarak değerlendirilebilecek formda bir sefer daha risk üzerine bahis oynamasını bekliyorlar.

IG’de piyasa analisti olan Sergio Avila, Mart ayının en düşük düzeylerinden toparlanmanın akabinde risk iştahının son haftalarda azaldığını ve pay senetlerinin onları daha yükseğe itecek bir katalizör aradığını ekledi.

Link Securities, kelam konusu muahedenin ABD Kongresi’nin her iki kanadı tarafından da onaylanması gerektiği gerçek olmakla birlikte, Cumhuriyetçi ve Demokrat partilerin en radikal kanatlarından gelen muhalefete karşın tasarının onaylanmak üzere bu hafta içinde Lider Biden’a ulaşması için hem Cumhuriyetçilerin denetimindeki Temsilciler Meclisi’nde hem de Demokratların çoğunluğa sahip olduğu Senato’da gerekli çoğunluklara ulaşılmasını beklediklerini kaydetti.

Dikkat!

Ancak kimi analistler, mutabakatın şimdi sonuçlanmadığını hatırlatıyor. eToro’da kıdemli piyasa analisti olan Javier Molina, bir mutabakatın yakın üzere göründüğünü fakat yeniden de çok bölünmüş bir Kongre’den geçmesi gerekeceğini söyledi.

Bankinter analistleri, geçmişe nazaran farklı zorluğun siyasi kutuplaşma olduğunu, Cumhuriyetçi bir Kongre ve Demokrat bir Senato’nun kıl hissesi çoğunluklarla (222’ye karşı 213 ve 51’e karşı 49) ve 4 Kasım 2024’teki başkanlık seçimleriyle, kampanyanın pratikte çoktan başladığı manasına geldiğini ekledi.

Ayrıca bu durumun resmi onayı geciktirebileceğini ve 1-5 Haziran tarihleri ortasında taahhüt edilen tüm harcamaların, borcu arttırmadan karşılanmasının artık mümkün olmayacağının kestirim edildiğini belirttiler (çünkü limit, 19 Ocak’ta zati yetkilendirilmiş azamiye ulaşmış olan kamu borcunun büyüklüğü için geçerli).

Link Securities, bu hafta sonu Hazine Bakanı Janet Yellen‘ın, ABD’nin ödeme taahhütlerini yerine getiremeyeceği “X” gününü 1 Haziran’dan 5 Haziran’a ertelediğini ve bunun da iki meclise yasanın işlenmesi için daha fazla hareket alanı sağladığını belirtiyor.

Bankinter, en önemli risk (idarenin kısmen kapanması ve muhtemel temerrüt) önlenmiş olmasına karşın mutabakat metninin hazır olmasından mecliste oylamaya sunulmasına kadar en az 3 güne gereksinim duyulduğunu, bu nedenle resmi onayının muhtemelen son tarihten sonra gerçekleşeceğini kelamlarına ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking