ÜlkeKültür.com

1923’te çizilen karikatür, 2023’te gerçek olmaya çok yakın

0 192

1923’te H. T. Webster isimli bir karikatürist, New York World gazetesi için, fikirler üreten ve bunları otomatik olarak çizgi sinema haline getiren kurgusal bir 2023 makinesini tasvir eden komik bir karikatür çizmişti. Karikatürün başlığında, “2023 yılında bütün işlerimiz elektrikle yapılıyor olacak” yazıyordu ve karikatürde de sanatçı kendi halinde otururken bir “fikir dinamosu” onun için fikirler üretiyor, “karikatür dinamosu” ise çizimler yapıyordu.

İlginç bir halde, bu iş ayrımı bugünün hudut ağlarımıza benziyor. Gerçek 2023’te, “fikir dinamosu” muhtemelen GPT-3 üzere büyük bir lisan modeli olabilir (her ne kadar kusurlu olsa da) ve “çizgi sinema dinamosu” ise Stable Diffusion üzere bir manzara sentezi modeline benziyor.

İşte kelam konusu karikatür:

İlginç bir halde, son iki yılda üretici yapay zekâ teknolojisindeki süratli gelişmelere karşın, Douglas Bonneville isimli bir karikatüristin Twitter’da sık sık belirttiği üzere, imaj sentez modelleri çizgi sanatında şimdi o kadar düzgün değil.

Ancak, elle çizilmiş çizgi sinemalarda ustalaşan yapay zekâ modellerindeki gelişmeler her an bir sürpriz yapabilir. Şahsî kelebek kanatları ve kent çapında tüp bağlantı ağlarını içeren 1900’lerin başındaki öbür gelecek projeksiyonlarının bilakis, Webster’ın bu kestirimi amaca epey yakın görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!