ÜlkeKültür.com

Yurt dışında Türk markalarının mağaza sayısı 5 bine yaklaştı

0 3

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Lideri Sinan Öncel, markaların yurt dışında her gün ortalama 2 mağaza açmaya devam ettiğini belirterek, “Haziran sonu prestijiyle 125 ülkede toplam 4 bin 396 mağazamız ve 12 bin 884 satış noktamız bulunuyor. Markalarımızın yılın ikinci yarısında da birebir süratle devam edeceklerine ve yıl sonunda yurt dışı mağaza sayımızın 5 bin sonuna yaklaşacağına inanıyorum. Diğer bir tabir ile hudutlarımızın ötesindeki mağaza sayımızı 3 yılda yaklaşık yüzde 100 artırmış olacağız.” dedi.

Başta hazır giysi olmak üzere perakende bölümünden firmaların iştirakiyle kurulan BMD, bağlantı, optik, mobilya, ayakkabı, küçük mutfak eserleri, kozmetik, aksesuar, konut dokumacılığı ve dekorasyonu, çok katlı mağazacılık üzere alanlardan firmalarla üyelerinin sektörel dağılımını çeşitlendirerek Türkiye’nin en tanınmış, marka kıymeti en yüksek kurumlarını bünyesinde barındırıyor.

Yurt dışındaki mağaza sayısını 3 yılda yaklaşık yüzde 100 artıran BMD üyesi markalar, hudut ötesi büyümeyi amaç alarak rotayı yurt dışına çevirdi.

BMD üyesi markaların yurt dışında en çok mağaza açtığı ülkeler ortasında 636 mağaza ile Rusya başı çekerken, Rusya’yı, 320 mağaza ile Kazakistan, 294 mağaza ile Suudi Arabistan, 219 mağaza ile Romanya ve 213 mağaza ile Irak takip ediyor.

– “Markalarımız ekonomimizin ‘özel kuvvetleri’ üzere çalışıyor”

BMD Lideri Öncel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk markalarının, yılın birinci yarısında yeni üye iştirakleri ve mevcut üyelerin yatırımlarıyla yurt dışı mağaza sayısını 4 bin 396’ya çıkardığını belirterek, Türk markalarının en çok mağazasının bulunduğu ülkeler sıralamasında Rusya’nın açık orta önde olduğunu söyledi.

İç pazardaki doygunluk ve yüksek maliyetler nedeniyle markaların son yıllarda yurt dışındaki fırsatları değerlendirmeye odaklandığını aktaran Öncel, şöyle devam etti:

“BMD üyesi markalarımızın 2016’da yurt dışında toplam 2 bin 500 mağazası vardı. Ekonomimizin ‘özel kuvvetleri’ üzere çalışan markalarımız, hudutlarımızın ötesinde 2017’de 650, 2018’de 850 yeni mağaza açtı. 2019’a başlarken üyelerimizin yurt dışında 4 bin civarında mağazası vardı. Global ticaretteki belirsizlikler nedeniyle 2019 için biraz temkinli bir projeksiyon yapmış ve yurt dışında en az 500 yeni mağaza açılacağını öngörmüştük. Birinci 6 ayda öngörümüzün çok üstünde bir performans ortaya koyduk. Tıpkı geçen yıl olduğu üzere bu yılın birinci yarısında da markalarımız yurt dışında her gün ortalama 2 mağaza açmaya devam etti. Haziran sonu prestijiyle 125 ülkede toplam 4 bin 396 mağazamız ve 12 bin 884 satış noktamız bulunuyor. Markalarımızın yılın ikinci yarısında da tıpkı süratle devam edeceklerine ve yıl sonunda yurt dışı mağaza sayımızın 5 bin hududuna yaklaşacağına inanıyorum. Öbür bir söz ile sonlarımızın ötesindeki mağaza sayımızı 3 yılda yaklaşık yüzde 100 artırmış olacağız.”

– Türk markaları en çok Rusya’da mağaza açıyor

Sinan Öncel, Türk markalarının en çok ilgi gösterdikleri ülkenin Rusya olduğunu aktararak, BMD üyelerinin Rusya’da 636 mağazası olduğunu bildirdi.

Kazakistan, Suudi Arabistan, Romanya, Irak, Ukrayna, Azerbaycan, İran, Fas ve KKTC’nin birinci 10’daki başka ülkeler olarak sıralandığını aktaran Öncel, yurt dışındaki 4 bin 396 mağazanın yüzde 55’inin kelam konusu 10 ülkede yer aldığını söyledi.

Öncel, BMD olarak her yıl düzenledikleri yurt dışı açılım toplantıları ile markaların bulundukları ülkelerde derinleşip kök salmaları ve farklı ülkelerdeki fırsatları değerlendirmeleri için rehberlik yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan