ÜlkeKültür.com

Yüksek faiz oranları, Virgin Money UK’nin yıllık kârındaki artışa dayanak oldu

0 0

Yazar – Scott Kanowsky

Investing.com – Virgin Money UK PLC (LON:VMUK), yüksek faiz oranları ve kredi kartı harcamalarının takviyesiyle pandemi öncesi düzeylerin üzerinde kalan batık kredi karşılıklarını dengeledi ve tüm yıl gelirlerinde artış kaydetti.

Vergi öncesi olağan faaliyetlerden elde edilen yasal kâr, 30 Eylül’e kadar olan on iki aylık devirde %43 artarak 595 milyon sterline (1 sterlin = 1,1826 dolar) ulaştı ve Newcastle merkezli kredi kuruluşu, bunun yüksek faiz oranlarına dayandığını söyledi. İngiltere Merkez Bankası (BoE), enflasyondaki artışı engellemek hedefiyle bu ayın başlarında 75 baz puanlık büyük bir artış da dahil olmak üzere borçlanma maliyetlerini agresif bir formda yükseltti – bu, BoE’nin otuz yıldaki en büyük faiz artışı oldu.

Teminatsız hesaplar, bankacılık bölümündeki güçlü performans sayesinde %13,8 artışla 6,2 milyar sterline yükseldi. Virgin Money UK’nin kredi kartı işindeki hesapları, yıllık olarak beşte birden fazla artış gösterdi. Analistler daha evvel bu eğilimin, İngiltere’de daha fazla tüketicinin son vakitlerde çok daha değerli hale gelen temel muhtaçlık unsurlarını ödemek için köprü kredisi aldığının bir işareti olabileceğini öne sürmüştü.

Bu ortada İngiltere’de yeni konutlara olan talepteki düşüşe karşın ipotek kredileri yılın ikinci yarısında büyümeye geri döndü.

Bir bankanın kredilerden ve menkul değer yatırımlarından elde ettiği gelir ile mevduat için ödediği meblağ ortasındaki farkı gösteren net faiz marjı, şirketin tüm yıl beklentilerinin üst hududunda %1,85’e yükseldi.

Ancak İngiltere’deki hayat pahalılığı krizi ve bunun tüketici faaliyetleri üzerinde yaratabileceği tesir, Virgin Money UK’nin 52 milyon sterlin paha düşüklüğü karşılığı ayırmasına sebep oldu. COVID-19 tesirlerine yönelik ayrılan karşılıklar açılsa da teminat düzeyi de pandemi düzeylerinin üzerinde kaldı ve firma bunun “kötüleşen makroekonomik tahminleri” yansıttığını söyledi.

CEO David Duffy yaptığı açıklamada, “Ukrayna’daki savaşa direkt maruz kalmamakla birlikte daha yüksek maliyetler, daha yüksek faiz oranları ve müşterilerimiz ve varlık kalitemiz üzerindeki potansiyel baskı nedeniyle İngiltere iktisadının geneli üzerinde ikinci dereceden tesirler gördük.” dedi.

“Daha yüksek enflasyon ve faiz oranlarıyla daha değişken bir ortama girerken her türlü etkiyi dikkatle izliyoruz. Bu etaba ihtiyatlı bir halde yazılmış bir kredi defteri, sağlam bir teminat ve savunmacı bir varlık karışımı ile giriyoruz.”

Yükselen enflasyon ve artan yatırımlar nedeniyle temel işletme maliyetleri 914 milyon sterline yükseldi.

Ancak iktisadın geneline yönelik temkinli bakış açısı Virgin Money UK’nin yıllık %30 temettü ödemesi yapmasını sağlarken 2023 mali yılında net faiz marjında daha fazla artış öngörüyor.

Şirketin payları Pazartesi günü yükselişe geçti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya