ÜlkeKültür.com

Yeni Zelanda Merkez Bankası faizi tarihi düşük düzeye çekti

0 2

Küresel ekonominin  güvercin para siyasetlerine dönüşü Çarşamba günü Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın (RBNZ) 50 baz puanlık indirimle faizi yüzde 1.50 düzeyinden yüzde 1’e çekerek tarihi düşük düzeye indirmesiyle sürat kazandı.

Merkez Bankası Lideri Adrian Orr ve siyaset yapan komite yavaşlayan ekonomik büüymeyi engellemek ve enflasyonu merkez Bankası’nın gayesine döndürmek için faiz oranını tarihi düşük düzey olan yüzde 1’e çekti. Ayrıyeten Orr, ABD-Çin ticaret tansiyonunun daha da derinleşmesi ve global büyüme görünümünün berbata gitmesiyle ek nakdî gevşemenin yapılabileceğine yönelik klasik olmayan bir siyasete yönelik sinyal verdi.

Merkez Bankası Lideri Adrian Orr, “Büyüme son yıllarda yavaşlıyor, mali olarak teşvik edici bir ögenin bulunmaması durumunda, istihdam ve enflasyon amaçlarından uzaklaştırması yüksek ihtimal görünüyor.” dedi.

Faiz kararının akabinde Yeni Zelanda Doları yüzde 2.3 düşüşle Ocak 2016’dan bu yana en düşük düzeyine geriledi. 10 yıllıklarda ise 17 baz puan düşüş yaşandı.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan