ÜlkeKültür.com

Yeni Zelanda, ekonomik gerileme uyarısı yaparak faizlerde rekor artışa gitti

0 0

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ), faizleri 75 baz puan yükselterek enflasyonla çabaya devam ederken, yakın vadede muhtemel bir ekonomik gerileme konusunda ikazda bulundu.

Merkez bankası, gösterge faizi 75 baz puan artırarak %4,25’e yükseltti ve bu, 2008 finansal krizinden bu yana en yüksek düzey oldu. Merkez bankasının Noel ve yaz tatilleri nedeniyle önümüzdeki üç ay boyunca harekete geçemeyeceği göz önüne alındığında rekor seviyedeki bu artış büyük ölçüde bekleniyordu.

Kararın akabinde Yeni Zelanda doları, ABD doları karşısında %0,5 yükseldi.

RBNZ, COVID-19 salgınının akabinde politikayı sıkılaştırmaya başlayan birinci büyük merkez bankaları ortasında yer almasına karşın ülke son 32 yılın en yüksek enflasyon oranıyla karşı karşıya. Banka, Ağustos 2021’den bu yana faiz oranlarını toplamda 400 baz puan artırdı.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada banka, enflasyonu orta vadede gaye aralığına getirmek için daha yüksek faiz oranlarının gerekli olduğunu söyledi. Ayrıyeten inatla yüksek seyreden besin ve yakıt fiyatları nedeniyle yakın vadeli enflasyon beklentilerinin de arttığını belirtti.

Banka, global iktisattaki aksiliklere karşın mahallî mal ve hizmet talebinin güçlü kalmaya devam ettiğini ve arzın üzerinde seyrederek enflasyonu beslediğini söyledi.

Ülkenin yıllık tüketici enflasyonu, Eylül ayında %7,2 ile RBNZ’nin %1 ila %3 olan amaç aralığının hayli üzerinde gerçekleşti. Yüksek kıymetlerin RBNZ tarafından daha fazla faiz artırımına davetiye çıkarması olası ve bu da ekonomik faaliyet üzerinde baskı yaratabilir.

RBNZ’den yapılan açıklamada, “Yeni Zelanda iktisadı çok yüksek enflasyon ve akut iş gücü kıtlığı durumu ile başladığı için ekonomik faaliyet yüksek düzeylerden gerilerken ekonomik bir daralma kelam konusu olabilir.” denildi.

Banka, iş gücü eksiğinin fiyat artışını desteklediğini ve bunun da enflasyona katkıda bulunduğunu söyledi. Banka, enflasyonun önümüzdeki iki çeyrekte %7,5’e ulaşarak yakın vadede yüksek kalmaya devam edeceğini ve TÜFE enflasyonunun lakin 2025 yılından itibaren bankanın gaye aralığına gerçek eğilim göstereceğini söyledi.

RBNZ; Yeni Zelanda’da mahallî olarak üretilen ve tüketilen mal ve hizmetlerin fiyatından etkilenen ticarete husus olmayan enflasyonun da önümüzdeki iki çeyrekte yüksek kalacağını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya