ÜlkeKültür.com

Yayınlanan Windows 12 konsept görüntüsü, “keşke yeni Windows bu türlü olsa” dedirtiyor

0 67

Birkaç ay evvel bir rapor, Microsoft‘un her 3 yılda bir büyük bir Windows sürümünü piyasaya sürme planlarını ortaya dökmüştü. Bu mevzuda Microsoft’tan resmi bir doğrulama gelmemiş olsa da, şirket kimi radikal kullanıcı arayüzü değişiklikleri içeren erken bir prototipi ortaya çıkararak bu sürprizi bozdu bile. Yazılım devinin Windows12 hakkındaki söylentileri doğrulamasını ya da yalanlamasını beklerken, kullanıcılar şu sıralar konsept görüntüler hazırlamakla meşgul. Kamer Kaan Avdan’ın yayınladığı konsept de bunlardan biri.

Hemen üstte görebileceğiniz konsept görüntüde, mevcut Windows 11 özelliklerinin alınıp görünümlerinin ve kullanılabilirliklerinin geliştirildiğini görebilirisiniz. Örneğin, medya oynatıcı, takvim uygulaması, pay senetleri ve hava durumu ile daha dinamik bir widget alanı yer alırken, vazife çubuğunun öbür tarafı, Bluetooth aygıtlarının bağlanması üzere öteki tıp bildirimler de görünüyor.

Konsept görüntüsünde birebir vakitte süratli ayarlar kısmının de yine düzenlendiğini ve ana odak noktasının görünüm değil kullanılabilirlik olacağını görüyoruz. Bluetooth aygıtları ve mevcut Wi-Fi ağları, ekstra bir tıklama yapmanıza gerek kalmadan açılır pencereyi açtığınızda çabucak görünür durumda.

Bu konseptin en sevdiğimiz yanı, Windows Widget’larını ve varsayılan duvar kağıtlarını nasıl tekrar işlediği. Standart Windows Widget panosuna ek olarak, görüntüdeki “Windows 12”, widget’ları masaüstüne sabitleme ve duvar kağıdını bunlara uyarlama imkanı sunuyor.

Son olarak, konseptin yaratıcısı, 2 uygulamayı tek bir pencereye bölerek ve evrakları Belge Gezgini içindeki koleksiyonlarda gruplayarak (Microsoft Edge’deki koleksiyonlara benzer) çoklu misyona alternatif bir yaklaşım sunuyor.

Genel olarak, bu konseptin ne kadar güzel yapılmış olduğunu, sunduğu fikri ve görünüm ile özellikler ortasındaki dengeyi nasıl düzgün koruduğunu gördüğümüzü söylemeliyiz. Keşke Microsoft işletim sistemini hudut bozucu reklamlarla doldurmak yerine bu fikirlerden esinlense de bir sonraki büyük Windows sürümünde daha güzel bir kullanıcı tecrübesi sağlanabilse.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/