ÜlkeKültür.com

Webmaster Ne İş Yapar?

0 127

Webmaster kavramı birinci kez 1990’ların sonuna gerçek ortaya çıkıyor. Kullanılmaya başlandığı birinci devirde internet sitesi yayınlayıp internet sitesinin bakım ve içerikleriyle ilgilenen kişi halinde söz edilen webmaster’lar çevrim içi dünyanın günümüzde büyük ölçüde değişmesiyle farklı niteliklere de kavuşmuş durumda. Bunların ortasında en dikkat cazibeli olanıysa üniteler ortasındaki uyumu sağlamak.

İnternet sitesi, yazılım, grafik, tasarım, donanım ve haberleşme üzere alanların tamamında çalışan şahısları kapsayan webmaster terimi farklı ünitelerde vazife alan şahıslar ortasındaki temas noktası olma fonksiyonunu de karşılıyor. Örneğin bir webmaster; tasarım, yazılım ve web site idaresi üzere alanların tamamında hizmet verebiliyor, bu üniteler ortasındaki tüm uyumdan sorumlu tek kişi de olabiliyor.

Kavramsal açıdan bağlamı değişen webmaster’ların hizmet dünyası da kıymetli değişime uğradı ve uğramaya da devam ediyor. Evvelden yalnızca istekli olarak (webservant) hizmet veren ve tam vakitli çalışmalar yürütmekle yükümlü olan uzmanlar, bugün kendileri için en uygun çalışma modelini (tam vakitli, proje bazlı, freelancer vb.) tercih etmek konusunda hayli özgür pozisyonda.

Webmaster Ne İş Yapar?
Webmaster ne iş yapar sorusunun karşılığını birçok farklı halde vermek mümkün. Çünkü bir webmasterın yaptığı işin tarifi çalıştığı şirket ya da projenin büyüklüğüne nazaran değişebiliyor. Örneğin webmaster unvanına sahip bir kişi küçük ölçekli bir şirkette ya da projede web sitesinin tüm etaplarıyla ilgileniyor ve çok daha büyük bir sorumluluk üstleniyor.

Orta ölçekli bir projede yahut şirketteyse webmaster forum daha belirleyici bir iş tarifine sahip. Oluşturduğu ve yürütmekle sorumlu olduğu projede tek başına çalışmayan kişinin, bu stil çalışmalardaki vazifesi ekseriyetle WordPress, OpenCart ve Joomla üzere programların hem suramı hem de fonksiyonel hâle getirilmesiyle ilgili oluyor. Webmaster, projeyle ilgili özel programların yazılımını gerçekleştiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/