ÜlkeKültür.com

Varlık barışı için müracaat süreci başladı

0 5

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığının Birtakım Varlıkların İktisada Kazandırılması Hakkında Genel Bildirisi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğle, gerçek ve hukukî şahısların yurt dışında bulunan para, altın, Döviz, menkul değer ve başka sermaye piyasası araçlarının yurda getirilerek ulusal iktisada kazandırılmasına ait varlık barışı uygulamasına yönelik tarz ve temeller belirlendi.

Düzenlemeyle, yurt içinde bulunan lakin ilgili kayıtlarda yer almayan para, altın, döviz, menkul değer ve öteki sermaye piyasası araçları ile taşınmazların vergi dairesine beyan edilerek yasal defter kayıtlarına alınabilmesine de imkan sağlanacak.

Buna nazaran, yurt dışında bulunan varlıklarını 31 Aralık 2019 tarihine kadar Türkiye’deki banka yahut aracı kurumlara bildiren gerçek ve hukukî şahıslar, kelam konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek.

Bildirime mevzu edilecek varlıkların, bildirim tarihinden itibaren üç ay içinde Türkiye’ye getirilmesi şartıyla, bu varlıklara yurt dışında hangi tarih prestijiyle sahip olunduğunun anılan husus kararından yararlanılması açısından rastgele bir değeri bulunmayacak.

Yurt dışındaki varlıklar, ilgili formla bankalara yahut menkul değer ve öteki sermaye piyasası araçları için aracı kurumlara bildirilebilecek. Gerçek ve hukuksal bireylerce, kelam konusu varlıklara ait olarak vergi dairelerine rastgele bir beyanda bulunulmayacak.

Bildirilen varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak. Bu karardan faydalanılabilmesi için vergisinin vadesinde ödenmesi ve varlıkların, bildirimin yapıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde Türkiye’ye getirilmesi yahut buradaki banka ya da aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi gerekecek.

Yurt dışında bulunan varlıklar, yurt dışında bulunan banka yahut finansal kurumlardan kullanılan ve 19 Temmuz prestijiyle yasal defterlerde kayıtlı olan kredilerin en geç 31 Aralık’a kadar kapatılmasında kullanılabilecek. Bu takdirde, defter kayıtlarından düşülmesi kaydıyla, borcun ödenmesinde kullanılan varlıklar için Türkiye’ye getirilme koşulu aranmayacak.

Yurt dışında bulunan lakin kapsama girmeyen taşınmaz üzere varlıkların yıl sonuna kadar kapsamdaki varlıklara dönüştürülerek Türkiye’ye getirilmesi mümkün olacak. 

Banka ve aracı kurumlar, kendilerine bildirilen varlıklara ait olarak yüzde 1 oranında hesapladıkları vergiyi, bildirimi izleyen ayın 15. günü akşamına kadar vergi sorumlusu sıfatıyla bağlı bulundukları vergi dairesine beyan edecek. Vergi, kelam konusu beyan mühleti içinde banka ve aracı kurumlarca ödenecek.

– Türkiye’deki varlıklar

Gelir yahut kurumlar vergisi mükelleflerince sahip olunan ve Türkiye’de bulunan fakat yasal defter kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul değer ve öbür sermaye piyasası araçları ile taşınmazlar 31 Aralık’a kadar gelir yahut kurumlar vergisi tarafından bağlı olunan vergi dairelerine direkt ve elektronik ortamda beyan edilebilecek.

Vergi dairelerine beyan edilen varlıkların bedelleri üzerinden vergi dairelerince yüzde 1 oranında vergi tarh edilecek. Bu formda hesaplanan vergi, tarhiyatın yapıldığı ayı izleyen ayın sonuna kadar ödenecek. 

Bildirilen varlıklar, altın ve taşınmazsa rayiç bedeliyle, dövizse Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuruyla, pay senetleri, varsa Borsa rayiciyle, borsa rayici yoksa rayiç bedeliyle pahalandırılacak.

Bildirim yahut beyanlarda, kelam konusu varlıkların Türk lirası karşılığı bedelleri temel alınacak.

 

 

 

 

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan