ÜlkeKültür.com

UİB’den temmuzda yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracat

0 4

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) aracılığıyla temmuz ayında yapılan ihracat, geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 4,19 artarak 2 milyar 995 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

UİB’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran, temmuzda geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 4,19 artan ihracat, geriye dönük 12 aylık 31 milyar 826 milyon dolar oldu.

UİB’in temmuz ayı ihracat sayılarını pahalandıran UİB Koordinatör Lideri Baran Çelik, Meclis’te kabul edilen 11. Kalkınma Planı’nda ihracata atfedilen kıymet ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyasetler Heyetinin yapmış olduğu siyaset faiz indiriminin akabinde temmuz ayındaki ihracat sayılarının da olumlu seyretmesinin, gelecek devir ismine kıymetli fırsatlar doğuracağını vurguladı.

 

Son devirde iktisat alanındaki adımların ihracatın sürdürülebilirliği ve iktisadın büyümesine kaldığı yerden devam etmesi açısından iş dünyasına olumlu yansıyacağına dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

“Rekabetçi, inovatif ve verimliliğe dayalı üretim anlayışının da yer aldığı 11. Kalkınma Planı’nda sürdürülebilir büyüme için sürdürülebilir ihracatın ne kadar değerli olduğuna dikkati çekilmiştir. İhracatı artırmak için üretim işlevimizin içine, teknoloji, Ar-Ge, inovasyon ve tasarım üzere eserlerin de kesinlikle eklenmesi gerektiğini her platformda lisana getirmeye itina gösteriyoruz. İhracatın iktisat için değerinin öne çıktığı bugünlerde, gerçekleştirilecek bir sıçramanın birebir vakitte ülke iktisadında de bir sıçrama yaratacağı şuuruyla çalışmalarımıza birebir kararlılıkla devam etmemiz gerekiyor.”

 

Çelik, ihracatı arttırmaya yönelik strateji ve planların sürmesi gerektiğini vurgulayarak, “Ülkemizin en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci birliği olarak her ne şartta olursa olsun ihracatımızın niteliği ve niceliğini artırmaya yönelik çalışmalarımızı bu anlayışla yılmadan sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. 

 

Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği (OİB), temmuz ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 3,42’lik artışla 2 milyar 590 milyon dolarlık ihracata imza attı. 

Uludağ Dokuma İhracatçıları Birliğinin (UTİB) ihracatı yüzde 1,38’lik düşüşle 98 milyon 739 bin dolar düzeyinde gerçekleşti.

 

Uludağ Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), yüzde 9,02’lik artışla 61 milyon 570 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Uludağ Meyve Zerzevat Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) de yüzde 2,24’lük artışla 16 milyon 400 bin dolarlık ihracat yaptı.

Uludağ Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliğinin (UYMSİB) ihracatı yüzde 60’lık artışla 13 milyon 600 bin dolara ulaştı.

 

UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve “diğer” başlığı altında listelenen kesimlerin ihracatı, temmuz ayında bir evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 13,66’lık artışla 214 milyon 400 bin dolar olarak açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan