ÜlkeKültür.com

TÜPRAŞ’ın bilançosuna aracı kurum yorumu

0 5

TÜPRAŞ 2. çeyrekte 870.4 milyon TL ile beklentilerin üzerinde net kar açıkladı. Beklenti; 588.8 milyon TL’ydi.  

Satış geliri 2. çeyrekte 24 milyar TL olurken birinci yarıda net kar 495.3 milyon TL olarak gerçekleşti

GARANTİ YATIRIM: PAY TESİRİ OLUMLU OLUR

Garanti Yatırım beklentiden yeterli gelen sonuçların hem operasyonel hem de operasyonel olmayan kalemlerden kaynaklandığını, net karın pay tesirinin olumlu olacağını bildirdi.

Açıklamada, “Tüpraş 2. çeyrekte bizim beklentimiz olan 732 milyon TL net karın üstünde 870 milyon TL net kar açıklamıştır.  
Tüpraş piyasa beklentisi olan 1,279 milyon TL FVAÖK’ün %11 üstünde 1,425 milyon TL FVAÖK (yıllık %32 azalış) açıklamıştır. FVAÖK marjı bu çeyrekte yıllık 4.5 puan azalarak %5.9 olarak gerçekleşmiştir.

Beklentilerden âlâ gelen sonuçlar hem operasyonel hem de operasyonel olmayan kalemlerden kaynaklanmaktadır. Tüpraş vergi varlıklarının tekrar pahalanmasının de tesiriyle bu çeyrekte 305 milyon TL vergi geliri kaydetmiştir. Net kar sayısındaki beklentilerden yüksek sapmanın sebebi budur.” değerlendirmesine yer verildi.

AK YATIRIM: ENDEKSİN ÜZERİNDE GETİRİ TAVSİYESİNİ KORUYORUZ

Ak Yatırım piyasa beklentilerinden güçlü gelen ikinci çeyrek karına piyasa yansısının olumlu olmasını beklediklerini söz ederek “Tüpraş için 186TL gaye fiyatımızı ve endeksin üzerinde getiri tavsiyemizi koruyoruz.” yorumunu yaptı.

Kurum beklentilerin üzerinde gelen faaliyet karı ve vergi gelirinin güçlü net karı destekleyen ögeler olduğunu bildirdi.

İŞ YATIRIM: AL TAVSİYESİNİ KORUYORUZ

İş Yatırım, IMO düzenlemesinin olumlu tesirlerinden evvel Temmuz ayında eser marjlarının güzelleşmesi, ham petrol fiyat farklarının genişlemesi ve şirketin tüm yıl için 6-7 dolar rafineri marj beklentisini muhafazasının olumlu olduğunu belirterek “2019 ve 2020 iddialarının üzerinden geçeceğiz, pay için AL tavsiyemizi koruyoruz” tabirine yer verildi.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan