ÜlkeKültür.com

TSPB/Keler: Sermaye piyasalarının bir değil, birkaç kat büyümesi gerekiyor

0 1

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Lideri Dr. Alp Keler Bloomberg HT’deki Finans Merkezi programında Açıl Sezen’in sorularını yanıtladı.

Ülkenin istikrarlı büyüme sağlaması açısından sermaye piyasalarının değerine değinen Keler sermaye piyasası gelişmiş olan ülkelerin dünya ticaret ve büyümesinden aslan hissesi aldığını söyledi.

Sermaye piyasasının gelecek periyotta bir değil, birkaç kat büyümesi gerektiğini kaydeden Keler, sermaye piyasalarının gereğince gelişmemesinde birçok faktörün rol oynadığını belirterek “Piyasadaki faktörler, yatırımcı açısından inanç istikrarının gereğince oluşmaması tesirli olmuş olabilir, yatırım yapma kültürünün de gelişmesi gerekiyor.” biçiminde konuştu.

“BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ”

Şirketlerin sermaye piyasalarına bakış açısını geliştirmesi gerektiğini tabir eden Keler “burası uzun vadeli yaratılan bedelin paylaşıldığı ve daha büyük ölçekte iş yapabilmenin sağlandığı bir ortam olarak görülmeli. Bu kültürel değişim yatırımcı tarafında da, şirketler tarafında da olmalı.” diye konuştu.

“HİNDİSTAN’DA 5 BİN, TÜRKİYE’DE 400 ŞİRKET HALKA AÇIK”

Son birkaç yılda Türkiye’de halka açık şirket sayısının azaldığını belirten Keler “10 – 15 yıl evvel bizle emsal seviyelerde olan Hindistan’da bugün 5 bin, Güney Kore’de 2 bin 200 şirket halka açık, Türkiye’de uzun yıllardır 400 tane şirket halka açık” S&P’de ortalama şirket ömrü 15 yıla kadar düşmüş durumda, yani değişen dünya içinde Türkiye’deki dinamik, trendleri taki eden şirketleri biz Borsamıza çekmeliyiz. Yatırımcı açısından bunlara erken kademede yatırım yapabilmenin yollarını açmalıyız”
ifadesini kullandı.

Burada herkese misyon düştüğünü kaydeden Keler “borsamız bu hususta düzenlemeler yapıyor…Yatırımcıların da vadeyi uzatacağı kültürel ortamın oluşması ve bunları destekleyecek mevzuat, altyapı ve Ankara’nın dayanağı kıymetli. Bunları yapınca sermaye piyasalarında gelecek oluşur. Bu da ekonomik büyümemiz açısından çok değerli.” yorumunu yaptı.

Bugün orta gelir tuzağından çıkmanın en değerli noktalarından birinin sermaye piyasalarının gelişmesi olduğunu vurguladı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan