ÜlkeKültür.com

Trump’tan Xi’ye “Hong Kong” daveti

0 4

ABD Lideri Trump, Hong Kong’da devam eden olaylarla ilgili olarak Çin Devlet Lideri Xi’ye davette bulundu.

Trump, Twitter hesabından, “Çin elbette bir muahede yapmak istiyor, lakin evvel Hong Kong ile insani bir biçimde ilgilensinler!” yorumunu yaptı.

Çin Devlet Lideri Xi’yi çok yeterli tanıdığını kaydeden Trump, “Kendisi, halkı tarafından çok hürmet duyulan büyük bir başkan. Hiç kuşkum yok ki şayet Devlet Lideri Şi, Hong Kong meselesini süratli ve insani bir biçimde çözmek isterse bunu yapabilir. (Bu konuda) Bir görüşme yapalım mı?” sözlerini kullandı.

– Hong Kong protestolarla gündemde

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Hong Kong’da karar giyen yahut haklarında suçlama argümanları bulunan bireylerin Çin’e, Makao Özel İdari Bölgesi’ne ve Tayvan’a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı ve buna karşı yapılan protestolarla dünya gündeminin birinci sıralarında yer alıyor.

Söz konusu yasa tasarısının görüşülmesi, protestolar nedeniyle 15 Haziran’da askıya alınırken, şovlarına devam eden protestocular ise yasa tasarısı resmi olarak iptal edilene kadar aksiyonlarını sürdüreceklerini açıklamıştı.

Hong Kong Memleketler arası Havalimanı’nda iki gün uçuşların durdurulmasına neden olan şovlar yapılmış, protestocularla polis ortasında çatışma çıkmasının akabinde uçuşlar tekrar başlamıştı.

 

AA

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan