ÜlkeKültür.com

Ticari kredi kurullarına sınırlama geldi

0 5

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ticari kredilere uygulanan komite fiyatlarıyla ilgili sınırlamaya gitti.

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye nazaran, kredi tahsis fiyatları birinci limit tahsisinde tahsis edilen kredi limitinin yüzde 0,25’ini, limit yenilemelerinde yenilenen limitin yüzde 0,125’ini geçemeyecek.

Limitin artırıldığı durumlarda ek limitin üzerinden yeni bir kredi tahsis fiyatı alınabilecek.

Limit tahsis yahut yenileme talebi ticari müşteriden gelmediği surece kredi tahsis fiyatı alınamayacak.

Azami kredi tahsis fiyatı yıllık olup tahsis edilen limit müddetinin ay sayısı dikkate alınarak oransal uygulanır.

Kredi kullandırım fiyatları yüzde 1,10’u geçemeyecek

Düzenlemeye nazaran kredi kullandırım fiyatı yalnızca nakdi kredilerden alınabilecek.

Kredi kullandırım fiyatları, rotatif krediler hariç olmak üzere kullandırılan kredinin yüzde 1,10’unu geçemeyecek.

Rotatif kredilerde ise ortalama kredi kullandırım bakiyesinin yıllık yüzde 1’ini geçemeyecek.

Rotatif kredilerin kullandırım fiyatı ilgili devrin ortalama kredi kullandırım bakiyesi üzerinden devir sonlarında, başka nakdi krediler için ise her bir kullandırım anında tahakkuk ettirilecek.

Bir yıldan kısa vadeli kredi kullandırımlarında azami kredi kullandırım fiyatı, vade gün sayısı dikkate alınarak ve oransal düşülerek uygulanacak.

Bloomberg HT duyurmuştu

Bloomberg HT ticari kredi komitelerine hudut getirileceğini haberleştirmişti. Bloomberg HT’nin edindiği bilgiye nazaran, bankalara yönelik bu adım ile birlikte, Merkez Bankası’nın daha evvel uygulamaya aldığı “ticari kredilerde faiz tavanı” uygulamasının aktifliğinin artırılması amaçlanıyor.

Bloomberg HT’ye konuşan kaynaklar, iktisat idaresinin, kredi piyasasının işleyişine yönelik düzenlemelerin aktifliğini artırabilmek için bu türlü bir adım hazırladığını belirtmişti.

Kaynaklara nazaran, ticari kredi maliyetlerinin Merkez Bankası’nın para siyaseti faizine yakınsayabilmesi ismine bankaların ticari kredilere uyguladıkları kısa vadeli kullandırım komitelerine sınırlama getirilmesi hedeflendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan