ÜlkeKültür.com

Ticari kredi komitelerine sınırlama geliyor

0 5

BLOOMBERG HT/ÖZEL

Ekonomi idaresi, kredi piyasasının işleyişine yönelik düzenlemelerin aktifliğini artırabilmek için yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Ticari kredi maliyetlerinin Merkez Bankası’nın para siyaseti faizine yakınsayabilmesi ismine bankaların ticari kredilere uyguladıkları kısa vadeli kullandırım kurullarına sınırlama getirilmesi amaçlanıyor.

Bloomberg HT’nin edindiği bilgiye nazaran, bankalara yönelik bu adım ile birlikte, Merkez Bankası’nın daha evvel uygulamaya aldığı “ticari kredilerde faiz tavanı” uygulamasının aktifliğinin artırılması amaçlanıyor.

Merkez Bankası’nın yaptığı düzenleme sonrasında, bankacılık kesiminde ticari kredi faizlerinde önemli gerileme yaşanmış ve kredi faizleri yüzde 30’lardan yüzde 21’lere kadar gerilemişti. Lakin düzenleme sonrasında kredi kullandırımlarında kısa vade tercih edilmeye başlanmış, bankalar bu kısa vadeli kullandırımlar için aylık yüksek komite ve kullandırım fiyatı uygulayarak kredi maliyetini kendileri için düzenleme öncesinde görülen düzeylere yakın tutmayı amaçlıyordu. Bankalar düşen kredi faizleri ile kendi risk maliyetleri ortasında dengeleme yapabilmek için kredinin yüzde 1,1’i olarak uygulanan kredi kullandırım fiyatı uygulanıyordu. Bu halde düşen faize karşın kredi maliyetlerinin tıpkı düzeylerde kalmasına çalışılıyordu.

Getirilmesi düşünülen yeni sınırlamayla, ticari kredi maliyetlerini düzenleme öncesine yakınsatan bu art kapı uygulamasının sonlandırılması ya da dengelenmesi amaçlanıyor.

Merkez Bankası, 20 Ağustos tarihinde yapılan düzenlemeyle bankaların vereceği krediler için katsayı karşılığında menkul değer tesis etme yükümlülüğü getirmişti. Bu düzenlemeyle Merkez Bankası’nın referans faiz oranının 1,4 katı faiz uygulanan krediler için yüzde 20, 1,8 katı ve üzerindeki krediler için yüzde 50 menkul değer tutma zaruriliği getirilmişti. O gün için yüzde 16,32 olarak uygulanan referans faiz oranı üzerinden bu, yüzde 23 ve yüzde 29’luk faiz tavanları getirmişti.

Referans faizin %20-26,5 düzeylerine yaklaşması öngörülüyor

Geçen ayki faiz oranı ile referans faiz de inmiş ve tavanlar yüzde 21,5 ve yüzde 27,6 olarak revize edilmişti. Merkez Bankası’nın bugünkü indiriminin akabinde referans faizin yüzde 20 ve yüzde 26,5 düzeylerine yaklaşması bekleniyor.

Merkez Bankası, faizin yüzde 12’ye indirildiği PPK metninde, “Son devirde bariz biçimde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makro ihtiyati önlemlerin katkısı ile geldiği istikrar yakından takip edilmektedir. Şura, mali transfer düzeneğinin aktifliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir” tabirlerine yer vermişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan