ÜlkeKültür.com

Tether’in piyasa bedeli, tüm vakitlerin tepesine ulaştı

0 176

Stabilcoin ihraççısı Tether’e ilişkin USDT, daralan stabilcoin piyasasına karşın tüm vakitlerin en yüksek piyasa kıymetine ulaştı.

Şirket, ulaşılan bedelin bir yıldan biraz daha uzun bir müddet evvel yaşadığı tepe pahasına eşit olduğunu bildirdi. Böylelikle Mayıs 2022’de blokzincir projesi Terra’nın kaybettirdiği 18 milyar dolar telafi edildi.

Tether’in yaşadığı bu gelişme, stabilcoin piyasasında 14 aydır görülen düşüşe karşın gerçekleştiğinden hayli kıymetli.

USDT, rakiplerinin son vakitlerde yaşadığı badirelerden yararlanmış görünüyor.

Circle tarafından geliştirilen ikinci en büyük stabilcoin USDC, Mart ayına bankacılık ortağı Silicon Valley Bank’in iflasından çok fazla etkilendi ve fiyat istikrarındaki yalpalamalar token üzerinde baskı oluşturdu.

Binance USD (BUSD) ihraççısı Paxos ise Şubat ayında New York düzenleyicileri tarafından verilen yeni token mint’leme yasağı kararından bu yana sıkıntı vakitler yaşıyor.

Tether, potansiyel olarak riskli krediler de dahil olmak üzere rezerv varlıkları hakkında şeffaflık sağlamaması nedeniyle yıllardır eleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl ABD’li bir yargıç, Tether’in yeni token’lar üreterek bitcoin (BTC) fiyatını manipüle ettiğini sav etmiş ve şirketin bu hususta gerekli dokümanlarla savunma gerçekleştirmesini talep etmişti. Bir Wall Street Journal makalesi, geçmişte şirketin banka hesapları sağlamak ismine geçersiz dokümanlar kullandığını bildirdi.

Buna karşın stabilcoin yatırımcıları, bu çalkantılı devirde USDT’ye akın etti ve piyasa pahasını yaklaşık 22 ay içerisinde en yüksek düzeye taşıdı.

Dijital varlık araştırma şirketi Kaiko’nun analisti Conor Ryder, “Tether’in yükselişi, stabilcoin yatırımcıları için peg istikrarının şeffaflık konusundan daha kıymetli olduğunu gösteriyor.” dedi.

Geçen ay yayımlanan bir Kaiko raporu, USDT piyasa bedelinin “aşırı” bir artış göstermesine kuşkuyla yaklaştı zira artış, süreç hacimlerindeki düşüşlerle tutarsızdı.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!