ÜlkeKültür.com

TCMB’ye Suudi mevduatı Erdoğan’a seçim dayanağı

0 0

Suudi Arabistan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) 5 milyar dolar mevduat yatırmak için yapılan müzakerelerin son evrede olduğunu açıkladı. Bloomberg’in haberine nazaran Hazine ve Maliye Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde 5 milyar dolarlık mevduat hesabı açması konusunda sonuncu basamağa gelindiğini doğruladı.

Daha evvel Reuters, Suudi tarafının 5 milyar dolarlık mevduat için görüşmelerin son etapta olduğunu belirtmişti.

Açıklama,  Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapıldı. Bakanlık sözcüsü, “TCMB’ye 5 milyar ABD doları meblağında bir mevduat yatırmak için son görüşmeleri yapıyoruz” tabirlerini kullandı.

Mevduatın nasıl aktarılacağı ve vadesine ait ayrıntılar ise bilinmiyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı da doğruladı

Bloomberg’in haberine nazaran Hazine ve Maliye Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın TCMB bünyesinde 5 milyar dolarlık mevduat hesabı açması konusunda kesin kademeye gelindiğini doğruladı.

Reuters’a bilgi veren iki Türk yetkili de görüşmelerin kesin kademeye geldiğini söyledi. TCMB ise hususa ait bir yorumda bulunmadı.

Üst seviye bir Türk yetkili ise “Daha yüksek bir fiyat için görüşmeler yaptık lakin şu anda 5 milyar dolarlık bir muahede sağladık. Bunun devamı gelebilir. Uygunlaşan ilgilere paralel olarak yeni adımlar da atılacak. Ticari siyasi askeri birçok alanda güzelleşme var. Bir sonraki fazda en az bu kadar daha (5 milyar dolar) swap muahedesi olabilir” dedi.

TCMB’nin 28 milyar dolar karşılığı swap mutabakatı bulunuyor

Daha evvel Azerbaycan Devlet Petrol Fonu (Sofaz), TCMB’de 1 milyar euroluk mevduat hesabı açmıştı. Sofaz, kelam konusu hesabın vadesini Ocak 2023’e kadar uzatmıştı.

TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap mutabakatı bulunuyor.

Bankacıların hesaplamalarına nazaran swapların 23-24 milyar doları halihazırda rezervlerde bulunuyor. Suudi Arabistan ile bugüne kadar swap ya da depo/mevduat bağlantısı ise bulunmuyordu.

Bu yıl rezervleri destekleyen bir öbür öne çıkan süreç ise Rus Rosatom’un nükleer santral inşası için iki kezde yaklaşık 5 milyar dolarlık transferi olmuştu. Bu süreç tıpkı periyotta yaklaşık 6.1 milyar dolarlık swap olarak TCMB’ye gelmişti.

Piyasalar 20 milyar dolarlık santral için Rosatom’un önümüzdeki periyotta yeni kaynak transferi yapıp yapmayacağını da izliyor. TCMB son periyotta swap yerine mevduat/depo mutabakatlarını daha çok tercih ediyor. Swaptan farklı olarak ilgili mutabakatların depo formunda sonuçlanması halinde lokal para ünitesi değil dolar cinsi giriş oluşuyor.

Toplam rezervler bir yılın zirvesinde

Merkez Bankası’nın net milletlerarası rezervleri 11 Kasım’da 3 milyar 691 milyon dolar artmıştı. IMF tarifli net memleketler arası rezervler böylece 18 milyar 230,4 milyon dolara yükselmişti. Toplam rezervler de tıpkı hafta da 117.5 milyar dolar ile yılın en yüksek düzeyine çıkmıştı.

Erdoğan’dan 130 milyar dolar açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar dönüşü yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın rezervinin ay sonuna kadar 130 milyar dolara ulaşabileceğini söyledi.

Erdoğan’ın açıklaması şu sözleri kullanmıştı: “Buyurun işte en son Merkez Bankasının döviz rezervi 123 milyar dolara ulaştı. Bu ay sonuna kadar döviz rezervimiz tahminen 130 milyar doları bulacak. Ey muhalefet, biz bu sayılara yabancı değiliz. Başbakanlığım periyodunda bizim döviz rezervimiz 135 milyar dolara kadar çıkmıştı. Türkiye buna yabancı değil. Biz bunu yine evelallah yakalayabiliriz, üstüne de çıkabiliriz. Bu adımları da atacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Prens Bin Selman görüşmesi

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bali’deki G20 Önderler Doruğu kapsamında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile görüşmüştü.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer almıştı.

Erdoğan’ın bu yılki Suudi Arabistan ziyaretinin akabinde Veliaht Prens Muhammed Bin Selman da haziranda Ankara’yı ziyaret etmiş, iki ülkenin başkanları ticaret, uçuş ve televizyondaki dizi yayınlarına yönelik sınırlamaları kaldırdıklarını açıklamıştı.

Ekonomim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya