ÜlkeKültür.com

TAHLİL: ‘TCMB Sürpriz Yapmadı…’

0 183

Cumhurbaşkanı seçimi ikinci çeşit oylaması öncesinde son süreç gününde piyasaların görünümünde manalı bir farklılık göze çarpmadı. Bu noktada temkinli seyrini sürdüren BIST-100 endeksi 4500 puana hakikat yaptığı denemelerden manalı bir sonuç almakta zorlandı. TCMB ise Mayıs ayı toplantısında beklendiği üzere siyaset faizini %8,50 düzeyinde tuttu. Beklentilere paralel kararın piyasalar üzerinde manalı bir tesirini gözlemlemedik.

Yurt dışında ise ABD borçlanma tavanına dair belirsizlikler sürerken bir yandan da bilgiler takip ediliyor. Bu kapsamda haftanın son süreç gününde Fed’in favori enflasyon göstergesi olan PCE endeksini izleyeceğiz. Bu bilgi 14 Haziran’daki FOMC toplantısı öncesinde göreceğimiz son PCE sayısı olması bakımından kıymetli. Lakin 13 Haziran’da TÜFE sayısının açıklanacağını düşünürsek toplantı tarihine kadar Merkez Bankası toplamda 2 enflasyon göstergesi görmüş olacak.

TL: Hafta başından bu yana bakıldığında gelişmekte olan ülke para ünitelerinin çabucak hemen hepsi dolar karşısında manalı bir varlık göstermekte zorlanıyor. Son devirde hafif üst istikametli bir eğilim izleyen USD/TL’de ise bu eğilimin devam ettiğini görüyoruz. TL açısından haftanın en değerli husus başlığı olan Mayıs ayı PPK toplantısında TCMB beklendiği üzere para siyasetinde değişiklik yapmadı. Münasebetiyle toplantının kur üzerinde manalı bir tesirini gözlemlemedik. Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 18 Mayıs ile biten haftaya ait bülteninde yer alan bilgilere nazaran kur muhafazalı TL mevduat ve katılma hesapları 2 trilyon 346 milyar TL’den 2 trilyon 398 milyar TL’ye yükseldi.

Borsa İstanbul: Ayın başından bu yana manalı bir takviye bulmakta zorlanan BIST-100 endeksi geri çekilmeleri 4400 puanın üzerinde karşılama çabasını sürdürüyor. Son devirde en çok baskı altında kalan bölümlerden biri olan bankacılık dalının ise dün izafi olarak daha optimist bir performans sergilemesi dikkat çekti. Sıklıkla lisana getirdiğimiz üzere endeks içindeki toplam yükü göz önünde bulundurulduğunda bankacılık dalı kilit bir pozisyonda yer alıyor. Teknik açıdan baktığımızda ise 4400 dayanağına hayli yaklaşan endeksin haftayı bu düzeyin üzerinde noktalamayı başarıp başaramayacağını izleyeceğiz.

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 5123.5 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 5088, 5047, 5011 ve 4970 takviye olarak izlenebilir. 5160, 5201, 5237 ve 5278 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 20.1292 düzeyinde kapatan USD/TL vadeli süreç kontratlarında 20.109, 20.069, 20.0285 ve 19.948 dayanak olarak izlenebilir. 20.1495, 20.1895, 20.23 ve 20.3105 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri ortasında imzalanacak yatırım danışmanlığı kontratı çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsî görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ünlü & CO

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking