ÜlkeKültür.com

Steroid Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0 402

Tıpta uzun senelerden beri tedavi amaçlı olarak kullanılan steroid türleri, günümüzde tıbbi amaçların yanı sıra, vücut geliştirme sporlarının da mühim bir mevzusu haline geldi. Haliyle söz konusu sağlık olunca amatör ya da profesyonel olarak vücut geliştirme sporları ile ilgilenen birçok insanın da steroid tesirleri, faydaları ve zararları konusunda kafası birazcık komplike. Uzmanların bir kısmı steroid kullanımının son aşama tehlikeli ve zararı dokunan bulunduğunu savunurken, bazıları ise kullanımın bilgili şekilde ve lüzumlu durumlarda yapılması gerektiğini söylüyor. Tüm bu kafa karışıklıklarını gidermek için steroidlerin ne işe yaradığı, hangi amaçlarla kullanıldığı ve türleri hakkında daha detaylı bilgilere haiz olmakta fayda var. O şekilde steroid ve nonsteroid nelerdir? Steroid çeşitleri nelerdir? Sen de bu soruların yanıtlarını öğrenmek istiyorsan, okumaya devam etmen ehil.

Steroid Nedir?

Her insanın bedeninde organların, dokuların ve sistemlerin işlevlerini yerine getirmelerini elde eden hormonlar bulunur. Steroidler, insan vücudunda bulunan hormonların kimyasal ve insanoğlu tarafından üretilen versiyonlarıdır. Birçok hastalığın veya rahatsızlığın tedavisinde de kullanılabilen streoidler, anabolik steroidler ve kortikosteroidler olarak iki farklı gruba ayrılır. Non steroidler ise, steroid dışı anti-inflamatuar ve yangı önleyici ilaçlar ve formülleri kapsar.

Kortikosteroid Nedir?

Steroidlerin yalnızca kasların gelişimi için kullanıldığı düşünülse de temel amaçları hormon davranışlarını üstlenerek vücuttaki inflamasyonu azaltmaktır. Kortikosteroidler, inflamasyonu azaltarak daha az ağrı ve acı hissedilmesine destek verir.

Anabolik Steroid Nedir?

Spor ve vücut geliştirme branşlarında sözü geçen steroidler, anabolik steroidlerdir. Testosteron hormonunun bir çeşidi olan anabolik steroidler, kasların daha süratli ve fazlaca gelişmesi için kullanılır. Ayrıca AIDS ve kanser şeklinde vücuttaki kas kütlesini yıkıma uğratan hastalıklarda da anabolik steroid ilaçların dahil edildiği tedaviler uygulanabilir. Anabolik steroidleri vücut geliştirme ve kas kütlesi artırma amacıyla kullanan kişiler, çoğunlukla oral yolla, kaslara enjekte ederek yahut krem gibi harici yöntemlerle vücutlarına steroid yükler. Ancak medikal amaçların dışında steroid kullanımı, son derece tehlikeli olabilir. Söz mevzusu tehlikeyi algılamak için steroidlerin fayda ve zararlarına daha yakından göz atalım.

Steroid Ne İşe Yarar?

Vücuttaki inflamasyonlar morluk, şişlik, kızarıklık ve ateş şeklinde belirtilerle ortaya çıkabilir. Esasen inflamasyon oluşumu, vücudun bir enfeksiyona yahut bakteriye karşı verdiği müdafaa tepkisidir. Kortikosteroid ilaçlar laf konusu inflamasyonu geciktirmekte, azaltmakta yahut acı hissini gidermekte kullanılır. Kortikosteroid ilaçların tümünün mutlaka hekim kontrolünde alınması ve dozların tekrar tabip tarafından belirlenmesi gerekir.

Steroid Kullanımının Riskleri Nelerdir?

Anabolik steroidlerin spor sektöründe kullanımı ise sporcuların sağlığı açısından oldukça risklidir. Çünkü steroidlerin büyük çoğunluğu yasa dışı yollarla ve gayri resmî satıcılar vesilesiyle temin edilir. Her ilacın kişisel, bilinçsiz ve tadı kullanımı tehlikelidir. Ancak söz konusu steroidler olduğunda, ortaya çıkan risk vücut ve beyin açısından oldukça yıkıcı olabilir. Anabolik steroid kullanımı keyfi ve aşırı dozlarda yapıldığında, zihinsel ve bedensel hasarlar oluşması kaçınılmazdır.

Anabolik steroidlerin yasal ve medikal amaçlı kullanım miktarının tüketilmesi; vücutta libido artışı, saç kaybı, akne, kırmızı hücre sayısının artması ve jinekomasti gibi belirtilere yol açabilir. Doktor tavsiyesiyle ve normal doz anabolik steroid kullanıcıların randevular aracılığıyla takip edilmesi gerekir. Medikal amaçlar haricinde kullanılan steroidler ise, çoğunlukla tıbbi amaçlar için kullanılan dozların katbekat fazlasını içerir. Yanlış ve aşırı miktarda kullanılan steroidler vücutta tümör oluşumu, kardiyovasküler rahatsızlıklar, miyokard enfarktüsü, tendon kopması ve karaciğer sorunları gibi birçok dirimsel soruna niçin olabilir.

Kısacası, steroidler yalnızca tıbbi amaçlarla ve hekim nezaretinde kullanıldığında risksiz ve verimli olabilir. Vücut geliştirme ve kas kütlesini çoğaltmak için bilinçsizce steroid satın al kullanmak, vücutta geri dönülemez sorunlara ve kayıplara yol açabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!