ÜlkeKültür.com

Sony INZONE Gaming Set İnceleme

0 1

Sony ve oyun dediğimizde aklımıza direkt olarak pek doğal ki PlayStation oyun konsolu geliyor. Bilhassa son devirde PlayStation 5 ile birlikte oyun alanında yeni bir periyodun kapısını aralayan Japon şirket, çok kısa bir müddet evvel bu alanda farklı aygıtlarla da yer alacağının muştusunu vermiş ve INZONE serisini tanıtmıştı. Bu seride şu an 2 farklı oyun ekipmanı kategorisi yer alıyor: Oyun monitörleri ve oyun kulaklıkları. Sony, kuvvetle beklenen buradaki eser kataloğunu süratlice genişletecektir; hepsine vakitle bakarız. Bugün ise INZONE serisinde yer alan 3 oyun kulaklığı modeli de masamızda. INZONE H9, INZONE H7 ve INZONE H3.

3 model de sizlerin de gördüğü üzere hakikaten de dizaynıyla çok şık görünüyor ve tasarım çizgisiyle bize nispeten daha evvel incelediğimiz PlayStation Pulse 3D oyun kulaklığını hatırlatıyorlar. Fakat bu modeller daha tok bir dizayna sahipler ve başınıza takıp kulaklarınıza yerleştirdiğinizde, büsbütün kapalı devre, büsbütün oyunla baş başa kalacağınız bir hissiyat sağlıyorlar. 3 model de dizaynıyla birbirine çok emsal yapıdalar, çok az farklılıkları var, ortak oldukları nokta ise söylediğimiz üzere konfor.

Her 3 model de 40 mm’lik dome tipi şoför ünitesine sahip. Kulak köprüsü, kulak yastıkları başınıza ve kulaklarınıza tam olarak oturuyor ve buralardaki yumuşak deri ve naylon yastıklar sayesinde uzun müddet kullanımlarda rahat ettiriyorlar. INZONE H9’da, deri materyal kullanılırken, INZONE H7 ve INZONE H3 modellerinde naylon yastıklar kullanılmış. Her 3 modelin de sol tarafında ses denetim butonları yer alıyor ve ayrıyeten burada üst kaldırdığınızda sessize alabileceğiniz bir mikrofon bulunuyor.

INZONE serisindeki H9 ve H7 modelleri kablosuz yapıda tasarlanmış. INZONE H3 ise kablolu yapıda bir kulaklık seti. INZONE H9 ve INZONE H7 ile hem Bluetooth hem beraberinde gelen 2.4 GHz temas sağlayabilen dongle sayesinde, eş vakitli irtibat sağlayabiliyorsunuz. INZONE H3’ü ise 1.2 metre uzunluğundaki kablo yoluyla bağlıyorsunuz.

Kulaklıkların özelliklerine geldiğimizde, tekrar hem benzeri özellikler taşıdıklarını hem farklı özellikleri sunduklarını görüyoruz. Mesela en kıymetli kısım olan ses performansı konusunda 3 kulaklık da şahane işler yapıyor. Bunun ardında ise 360 Mekansal Ses Teknolojisi var. Bu, bilhassa FPS çeşidi oyunlarda kıymetli bir avantaj sağlıyor. Oyun için 360 Spatial Sound takviyesine sahip olan kulaklıklar, bunu size net halde hissettiriyor.

Oyun için 360 Spatial Sound’dan PC’de yararlanabiliyorsunuz. INZONE Hub PC yazılımını yükleyerek aktifleştirebileceğiniz bu sanallaştırıcı sayesinde, büsbütün şahsileştirilmiş oynanış için kulak formunuza nazaran optimize edilen uzamsal ses elde edebiliyor ve böylelikle oyun keyfinizi artırabiliyorsunuz.

Oyun performansını deneyimlemek için hem PC’de hem PlayStation 5’te denedik kulaklıkları. PS5’in Tempest 3D sesinden tam olarak yararlanan Resident Evil 2 Remake’te denediğimiz kulaklıklar, sağladıkları atmosfer bir yana, 3D ses konusunda tam olarak bağlayıcı çalışıyorlar. Bilhassa bu oyunu bilenler bilir; karanlık, kasvetli, zombi istilasına uğramış bir karakolda dolaşmanın verdiği kaygı hissi, zombilerin hangi tarafa yanlışsız inlediğini ve bize gerçek geldiğini duyabildiğimizde 3D ses ile adeta bizi koltuğuza yapıştırdı.

Yine PC tarafında da uzamsal ses ile oyun içindeyken önde, geride, sağda ve solda doğal boşluk hissi aldığımız kulaklıklarda; çevreleyen ses, küçük ayak sesleri ve silahların yere düşmesi ya da reload sesleri üzere ince seslerin ayrımı sayesinde, düşmanın yerini yanlışsız tespit edebilme imkanı sağlayabildik. Bunun daha çok rekabet gerektiren oyunlarda işinize yarayacağı açık. Mikrofonun ses performansını deneyimlemek ismine ekip oyunu açısından kıymetli bir oyun olan CS:GO’da bunun karşılığını ziyadesiyle aldık aslında. Kulaklıkların üzerindeki mikrofonlar da son derece hassas çalışıyor. Meselesiz bir ses irtibatı sağlayabiliyorsunuz. Mikrofonların Discord onaylı olduğunu da söyleyelim.

Elbette kulaklıklar ortasında burada bir fark var, onu da belirtmek lazım: INZONE H9 ve INZONE H7 modellerinde bu mikrofon çift taraflı olarak tasarlanmış, INZONE H3’te ise tek istikametli. Bu özellik, dış seslerin azaltılmasını, kullanıcı sesinin karşı tarafa daha net halde ulaşmasını sağlıyor. Yani 3 kulaklığın mikrofonlarını kendi özelinde değerlendirdiğimizde, INZONE H9 ve INZONE H7’nin mikrofonlarının ses iletim performansının INZONE H3’e kıyasla daha yeterli olduğunu söylemek lazım. Bir öbür fark da oyun sesi ve sohbet sesi ortasındaki dengeyi tekrar H9 ve H7 modellerinde kurabiliyorsunuz, H3’te ise ikisi ortak kanaldan veriliyor.

Evet, ses konusunda ziyadesiyle keyifli modeller olmuş. Lakin buraya kadar anlayabildiğiniz kadarıyla bunlardan INZONE H9 modeli performans ve özellik bakımından en varlıklı model. Çünkü INZONE H9’da başka modellere kıyasla farklı olarak gürültü engelleme özelliği de var. Etkin gürültü engelleme özelliği taşıyan INZONE H9, böylelikle oyun oynarken, müzik dinlerken ya da sinema izlerken etraf gürültülerinden büsbütün arınmanızı sağlıyor. Bunu isterseniz açıyorsunuz, isterseniz kapatıyorsunuz. Vakit zaman anlık olarak etrafınızı duymak için de Ortam Sesi Modu’na alabiliyorsunuz. Böylelikle dış sesleri duyabilir ve etraftan istediğiniz an haberdar olabilirsiniz.

INZONE H9, sesi engelleme konusunda âlâ bir iş çıkarıyor. Yaptığımız testlerde gürültü engelleme özelliğinin daha evvel incelediğimiz Razer Opus’tan çok daha düzgün olduğunu gördüğümüzü rahatlıkla söyleyebiliriz. Kulaklıkta rastgele bir ses açmadan gürültü tedbire özelliği etkinleştirdiğinizde, etraftaki fan sesleri ya da televizyondan gelen sesleri minimuma indiriliyor; oyuna girdiğinizde ya da bir müzik açtığınızda ise bu sesler de büsbütün kesiliyor ve yaptığınız şey ne ise, büsbütün onunla baş başa kalıyor ve böylelikle atmosfere dalış yapıyorsunuz.

Peki, H9 ve H7 kablosuz yapıda olduğu için bir vakit sonra şarja muhtaçlık duyacaklar. Her 2 kulaklığın pil ömrü de epey uzun. INZONE H9 modeli, gürültü engelleme modu kapalı halde 32 saate kadar pil ömrü sağlayabiliyor. INZONE H7 ise 40 saate kadar oynatma süresi sunuyor. Bunlar da bir oturuşta bitiremeyeceğiniz mühletler zati, o manada pek uzun ömürlü olduklarını söyleyebiliriz. Şarhj olma suratları da yüksek, o mevzuda da kaygınız olmasın. 10 dakika süratli şarh ile 1 saatlik oynatma mühleti elde edebiliyorsunuz. Birkaç saat takılı kaldıklarında da zati tam kapasite şarj oluyorlar.

Sonuç

Evet, sonuç olarak değerlendirdiğimizde INZONE H9, INZONE H7 ve INZONE H3 nitekim de farklı düzeylerde pek başarılı kulaklıklar olmuş. Konfor manasında 3 kulaklık da çok rahat davranıyor, ses performansı konusunda da hayli başarılılar. Elbette ortalarında ufak farklılıklar olması çok doğal, burada bütçenize nazaran seçiminizi yapacaksınız. INZONE H9’u şu an 7 bin TL dolaylarında bir fiyatla bulabiliyorsunuz. INZONE H7 ise 6 bin TL dolaylarında. Şayet bütçeniz bu kadar elvermiyor ise o halde INZONE H3 modeli daha cazip olabilir, çünkü onun fiyatı 2 bin TL dolaylarında.

Sony INZONE H9 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sony INZONE H7 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sony INZONE H3 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu İçerik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya