ÜlkeKültür.com

Rusya için tavan fiyat uygulaması, petrol üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor

0 79

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Piyasa, Rus ham petrolü için beklenenden daha yüksek bir tavan fiyat uygulanma mümkünlüğünü sindirmeye çalışırken petrol, bir evvelki seanstaki satışlarını sürdürerek Perşembe günü de düşüş gösterdi.

WTI %0,2 düşüşle 77,81 dolardan süreç görürken Brent %0,2 azalarak 85,27 dolara geriledi. Her iki mukavele de Çarşamba günü %3’ün üzerinde düşüşle Eylül sonundan bu yana en düşük düzeyine geriledi.

G7 ülkelerinin, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Moskova’yı cezalandırmanın bir yolu olarak Rus petrolüne tavan fiyat koyma fikrini birinci ortaya attığında beklenen düzeyin üzerinde, 65-70 dolar sonu getirmeyi düşündüğü haberi, ham petrol piyasası üzerinde ağır bir baskı oluşturdu.

Avrupa Birliği hükümetleri şimdi birebir fikirde değil ve şu anda öneriyi tartışıyor fakat bu düzeyde bir fiyat sonu, muhtemelen Rusya’nın petrolünü satmaya devam edeceği manasına gelecek ve global petrol piyasalarında arz problemi riskini azaltacaktır.

ING analistleri yayımladıkları bir notta, “Bu düzeyde bir tavan, bir maksada ulaşacaktır – muhtemelen Rus petrolünün akmaya devam etmesini sağlayacak.” dedi. “Diğer maksat olan Rus petrol gelirlerini sınırlamaya gelince kimileri bu düzeyin, gerçekte ne kadar tesirli olduğunu sorgulayabilir.”

Öte yandan Güç Bilgi Yönetimi, Çarşamba günü ABD’nin ham petrol stoklarında geçen hafta 3,7 milyon varil düşüş yaşandığını fakat akaryakıt ve distilat stoklarının değerli ölçüde arttığını bildirdi.

ING, “SPR’den (Stratejik Petrol Rezervi) yaklaşık 1,6 milyon varillik petrol kullanıldığını hesaba katarsak ABD’nin toplam ham petrol stoklarında 5,29 milyon varil düşüş görüldü.” dedi. “Ham petroldeki bu düşüş; ham petrol ithalatının, hafta boyunca günlük yaklaşık 1,5 milyon varil artarak Temmuz sonundan bu yana en yüksek düzeylerine ulaşmasına karşın gerçekleşti.”

Ham petrol piyasaları, Çin’deki günlük COVID-19 olay sayısının, Nisan ayındakine benzeri formda 30.000’e yaklaşmasının yarattığı baskıyla bu ay sert bir düşüş yaşadı.

Çinli yetkililer, virüsün yayılmasını denetim etmek için daha agresif uğraşlar göstererek ülkede ekonomik faaliyeti sınırlaması mümkün olan sokağa çıkma yasakları ve hareket kısıtlamaları ile karşılık verdi.

Nomura, olaylar artarken ülkenin “yavaş, maliyetli ve inişli çıkışlı” bir formda yine açılmasını münasebet göstererek Çin’in bu yılki ekonomik büyüme kestirimini %2,9’dan %2,8’e, bir sonraki kestirimini ise %4,3’ten %4’e düşürdü.

Dikkatler ayrıyeten OPEC ve müttefiklerinin yeni yıla girerken üretim düzeylerini belirleyecekleri bir sonraki toplantıya çevrilmiş durumda.

OPEC+, Avrupa Birliği’nin Rusya’dan ham petrol ithalatını yasaklamasından ve G7 fiyat tavanının yürürlüğe girmesinden bir gün evvel 4 Aralık’ta toplanacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/